Zahraničí

Metro v New Yorku je zaplavené. 14 lidí při povodních zemřelo, včetně batolete

Záplavy v New Yorku a New Jersey po hurikánu Ida si vyžádaly už nejméně 14 životů. Mezi oběťmi je i dvouleté dítě. Voda se v New Yorku valí ulicemi, zatopené jsou silnice, domy i metro. Oba státy vyhlásily stav nouze.

Bleskové záplavy New York postihly ve středu večer tamního času. V důsledku intenzivního deště, který s sebou přinesl hurikán Ida, se ocitly silnice i domy pod vodou. Zaplavené skončilo i metro, kam se valila obrovská masa vody. Mnoho aut voda na silnicích doslova uvěznila.

Záplavy sužují i sousední New Jersey. Úřady evidují nejméně 14 mrtvých, včetně dvouletého chlapce a jeho rodičů, kteří se utopili ve sklepním bytě. Zatopené sklepy a sklepní byty si vyžádaly život i 66letého muže z Brooklynu a 22letého mladíka a jeho matky z Queensu, informoval web NBCNews.com. Pět lidí zemřelo v apartmánech ve městě Elizabeth v New Jersey.

Starosta New Yorku Bill de Blasio vyhlásil ve městě nouzový stav a požádal federální vládu o pomoc. Podle tamních médií se jedná zřejmě o nejhorší přírodní katastrofu, která New York postihla od hurikánu Sandy v roce 2012.

Související obsah

Nouzový stav vyhlásila i guvernérka Kathy Hochulová pro celý stát New York a guvernér Phil Murphy pro New Jersey.

"Čelíme rekordnímu dešti, brutálním záplavám a nebezpečným podmínkám na našich silnicích," okomentoval situaci de Blasio. Déšť v New Yorku pokračoval i ve čtvrtek ráno tamního času. Situace tak zůstává nadále velmi vážná.

Související obsah

Uzavřeny byly téměř všechny stanice metra. V rámci stavu nouze de Blasio vyzval obyvatele New Yorku, aby v tuto chvíli nikam necestovali. "Pokud uvažujete o tom, že byste šli ven, nechoďte. Držte se dál od metra a mimo silnice. Nejezděte do těchto zaplavených míst," apeloval na lidi.

New Jersey také zasáhlo silné tornádo, které zničilo nejméně devět domů v oblasti Mullica Hill. V regionu platí výstraha před tornády i ve čtvrtek.

Přívalové deště sužují i Španělsko. Na Mallorce zemřely dvě turistky při koupání v moři. V Katalánsku a ve Valencii se ulicemi valila voda s bahnem, která poničila řadu domů a strhla s sebou několik aut.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz