Zahraničí

Experti varují: Svět bude do roku 2050 plný lidí s demencí

Experti varují: Svět bude do roku 2050 plný lidí s demencí
Zdroj: Getty Images

Na celém světě roste počet lidí s demencí. Lidí s touto nemocí je momentálně asi 55 milionů, během jednoho roku může jejich počet narůst o 40 procent. Podle WHO může za to stárnutí populace.

Lidí, kteří trpí demencí, přibývá. Po celém světě je jich s touto nemocí 55 milionů, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může ale toto číslo do roku 2030 vzrůst o 40 procent na 78 milionů a o dvacet let později by to mohlo být dokonce 139 milionů lidí. Ve své studii WHO zároveň uvádí, že celosvětové náklady na léčbu této nemoci jsou 1,3 bilionu dolarů (asi 28 bilionů korun). Za růst počtu takto nemocných lidí může podle WHO stárnutí populace.

"Demence okrádá miliony lidí o jejich vzpomínky, nezávislost i důstojnost,“ uvádí v tiskové zprávě šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj nechává svět lidi s demencí ve štychu. Ve společnosti nesmí mít prostor diskriminace kvůli věku, stigmatizace a sociální vyloučení, čemuž právě lidé s demencí a jejich blízcí často čelí, domnívá se šéf WHO.

Související obsah

Podle WHO zároveň ve světě kvůli neúspěšným klinickým studiím klesá zájem o vývoj léku na demenci. Řešení problému se zvyšujícím se počtem nemocných je tak zatím v nedohlednu.

Riziko demence roste s věkem, lidé při nemoci přichází o paměť, orientaci a mají problémy s mluvením, učením, plánováním či odhadem. Ztrácí také emoční a sociální dovednosti. Kromě věku je demence často způsobena úrazy hlavy a Alzheimerovou chorobou. Z 60 procent nemoc postihuje ženy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz