Vesmír

Mezinárodní vesmírná stanice se pomalu rozpadá, tvrdí Rusové

Mezinárodní vesmírná stanice se pomalu rozpadá, tvrdí Rusové
Zdroj: TV Nova

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se podle ruských odborníků pomalu, ale jistě rozpadá. Její životnost vypršela už v roce 2013 a zastaralé vybavení představuje bezpečnostní riziko pro astronauty.

"Nejméně 80 procent palubních systémů v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice hlásí konec životnosti," řekl bývalý sovětský kosmonaut Vladimír Solovjov s tím, že byly objeveny i malé praskliny v plášti modulu, které by se mohly postupem času zvětšit.

Rusko už dříve informovalo, že se na stanici nachází zastaralý systém a stanici se chystá opustit do roku 2030. "Každou chvíli se může objevit fatální závada, kterou už nepůjde opravit," dodal Solovjov.

Související obsah

ISS byla postavena v roce 1998 jako součást společného projektu mezi Ruskem, Spojenými státy, Kanadou, Japonskem a několika evropskými zeměmi a původně se počítalo s životností 15 let, informuje BBC.

Na konci července se k ISS úspěšně připojil 23tunový modul Nauka, jehož cestu vesmírem provázela řada komplikací. Agentura Roskomos musela na dálku řešit problémy s určováním polohy rakety a špatně fungujícím pohonným systémem.

Související obsah

Dlouho očekávaným připojením modulu ale problémy očividně neskončily. Řídící středisko si po připojení a kontrole těsnění všimlo, že se neplánovaně spustily motory modulu. To výrazně změnilo dráhu stanice, celá se také otočila.


Pozemním týmům se podařilo motory vypnout, následně inženýři vrátili ISS na její plánovanou dráhu. Rusko navíc v dubnu oznámilo, že aktuálně plánuje do roku 2025 postavit ve vesmíru vlastní vesmírnou stanici. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz