Zahraničí

Přírodních katastrof přibývá! Umírá ale méně lidí, tvrdí OSN

Přírodních katastrof přibývá! Umírá ale méně lidí, tvrdí OSN
Zdroj: Profimedia

Živelní katastrofy způsobené klimatickými změnami a stále extrémnějšími povětrnostními podmínkami jsou v současné době čtyřikrát až pětkrát častější než před 50 lety. Vyplývá to z nové publikace Světové meteorologické organizace (WMO), která je součástí OSN. Přesto však kvůli pohromám umírá daleko méně lidí.

Přírodní pohromy představovaly od roku 1970 do roku 2019 50 % všech katastrof. V 70. letech 20. století zasáhlo svět v průměru asi 711 živelních pohrom za rok. V letech 2000-2009 se pak situace zhoršila a průměr se zvedl na 3536 katastrof ročně, od roku 2010 poté klesl na 3165 za rok.

Za posledních 50 let podle Světové meteorologické organizace (WMO), která je součástí OSN, úřady po celém světě ohlásily 11 tisíc přírodních katastrof. Ty si vyžádaly více než dva miliony lidských životů.

Související obsah

"Počasí je daleko extrémnější a kvůli změnám klimatu bude situace ještě závažnější. Přijde více vln veder, sucha a lesních požárů, jaké jsme nedávno zaznamenali v Evropě a Severní Americe," uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Přestože se situace zhoršuje, podle odborníků umírá v důsledku živelních pohrom daleko méně lidí. Mnozí to připisují tomu, že experti umí před katastrofami lépe varovat.

"Díky zlepšení varovných systémů se zachrání více lidských životů. Je však pravda, že počet lidí vystavených pohromám se zvyšuje kvůli rozrůstání populace," myslí si zástupkyně OSN a vedoucí Úřadu pro snižování rizika katastrof Mami Muzitori.

Související obsah

Pět nejsmrtelnějších katastrof zasáhlo od 70. let 20. století Afriku a Asii. Nejtragičtější bylo sucho v Etiopii v roce 1983 a cyklon Bhola v Bangladéši v roce 1970. Podle WMO zemřelo při každé z těchto událostí okolo 300 tisíc lidí.

Živelní katastrofy od roku 2010 do roku 2019 způsobily škody za 383 milionů dolarů (zhruba 8,2 miliardy korun) denně. Pět nejničivějších událostí postihlo od roku 1970 Spojené státy americké, nejhorší byl hurikán Katrina v roce 2005.

Podívejte se, jaké největší přírodní katastrofy zasáhly svět v roce 2020:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz