Zahraničí

Rodina si myslela, že ho někdo unesl. Tříletý autista se ale sám toulal buší

Poté, co tříletý Anthony Elfalak beze stopy zmizel, jeho rodina prožívala muka. Kromě toho, že chlapeček z australského Nového Jižního Walesu ještě nemluví, tak mu diagnostikovali autismus. Rodiče se proto o jeho zdraví báli dvojnásob. Jak se ale ukázalo, všechno bylo úplně jinak.

Po tříletém Anthonym Elfalakovi se v pátek slehla zem. Hrál si se svými bratry, ale pak jako by se vypařil. Chlapečkovi jsou pouhé tři roky, ještě nemluví, a navíc je to autista. Když pak policisté v neděli zajistili podezřelé auto, rodina malého Anthonyho už začala ztrácet naději a myslela na to nejhorší.

Hororové scénáře se ale nenaplnily. Chlapce nikdo neunesl a příběh měl šťastný konec. Po čtyřech dnech usilovného pátrání, do kterého se zapojila více než stovka policistů i dobrovolníků, se Anthonyho v pondělí podařilo najít.

"Očividně někde spadl a je pokousaný od mravenců, ale je naživu. Žije!" sdělil podle webu BBC dojatý otec malého autisty televizním štábům bezprostředně po shledání se svým synem. Chlapeček byl promočený a na nohou měl pár škrábanců, jinak byl ale v pořádku.

Související obsah

Jakou konkrétní formou poruchy autistického spektra chlapeček trpí, rodina neuvedla. Na to, co malý Anthony asi prožíval a jaké to může mít následky, se redakce TN.cz zeptala terapeuta Julia Bittmana, který působí v Národním ústavu pro autismus (NAUTIS).

"Záleží na druhu autismu. Dá se předpokládat, že kdyby šlo o Aspergerův syndrom a souběžně s diagnózou autismu by dítě nemělo intelektový deficit, tak je to malý průzkumník, botanik, kterého něco zaujalo a ani si nevšiml, že ušel několik kilometrů. Druhou možností u této formy je, že to byla nějaká zkratkovitá reakce, kdy volím únik a přeženu to. Dítě může opustit místo sporu a opět bez povšimnutí ujít dva, tři kilometry a pak se jen těžko orientovat. Po odeznění afektu pak dítě také cítí pozvolna rostoucí úzkost, která střídavě může dokola přerůstat i v panické záchvaty," vysvětlil terapeut.

"Pokud by to byla nějaká z těžších forem autismu jako atypický autismus nebo dětský autismus, případně také intelektový deficit v podobě lehké nebo středně těžké mentální retardace, tak je možné, že se dítě najednou zvedlo a šlo pořád dál. K tomuto jsou různé emoční doprovody. Mohlo se totiž stát, že dítě necítilo výraznější úzkost, paniku nebo napětí," doplnil Bittman.

Související obsah

Podle terapeuta je zázrak, že je dítě naživu: "U konkrétního příkladu chlapce z Austrálie je pravděpodobné, že se jednalo o první variantu s velkým emočním vypětím i vysokým rizikem úmrtí – ať už v důsledku prostředí, prochladnutí nebo dehydratace."

Bude mít z této zkušenosti chlapeček nějaké trauma? "Nejspíš teď dojde k velkému ponaučení, přičemž někdy mohou být návaly úzkosti větší než dřív. V praxi ale platí, že po zhruba půl roce se všechno začne vracet do starých kolejí. Opět je to ale velmi individuální. U vážnější formy má dítě úplně jinou sebereflexi a nedá se proto vyloučit, že se může něco podobného opakovat," popsal Bittman.

"S pokročilým věkem záleží hlavně na tom, jak budou postupovat rodiče. Když s dítětem budou pořád, tak mu sice v danou chvíli poskytují emoční podporu, ale do budoucna mohou poruchu paradoxně spíše posílit," upozornil na závěr terapeut.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz