Zahraničí

Amerika se obává hurikánu Larry. Může být nejsilnější bouří v sezóně

Amerika se obává hurikánu Larry. Může být nejsilnější bouří v sezóně
Nad Atlantikem se zformoval hurikán Larry Zdroj: AccuWeather

Před několika dny se nad Atlantským oceánem zformovala tropická bouře Larry, která zesílila na hurikán 3. kategorie. Podle meteorologických úřadů může dál sílit, pravděpodobně dosáhne 4. kategorie. Má dokonce potenciál se stát nejsilnější bouří letošní hurikánové sezóny. Spojené státy, které se ještě nevzpamatovaly z následků hurikánu Idy, se znepokojením sledují Larryho cestu. Modely ale zatím naznačují, že by se pevnině měl vyhnout.

Nad Atlantikem se v těchto dnech pohybuje hurikán Larry, který je již 12. tropickou bouří v letošní sezóně. Z tropické deprese se minulý týden ve středu stal tropickou bouří, o den později pak zesílil na úroveň hurikánu. Nyní již dosahuje 3. kategorie, očekává se ale, že by mohl posílit až na 4. kategorii, kdy rychlost větru překračuje 200 km/h.

Meteorologové předpokládají, že hurikán bude ještě několik dní bloudit nad otevřeným oceánem, posléze by se ale mohl přiblížit k Bermudám. Nevylučuje se ani možnost, že by mohl zamířit k východnímu pobřeží Spojených států, které se vzpamatovává z následků hurikánu Ida. Ohledně jeho cesty v příštích pěti až sedmi dnech panují nejistoty.

Hurikán Larry v těchto dnech dosahuje 3. kategorie

Zdroj: AccuWeather

I za předpokladu, že by Larry neudeřil plnou silou na pevninu, varuje americké Národní středisko pro hurikány (NHC) před nebezpečím, které hrozí na pobřeží. Od neděle do úterý mohou karibské ostrovy čelit velkým vlnám. V příštích dnech se situace na moři zhorší na Bermudách a na východě USA a Kanady.

"Tyto vlny pravděpodobně způsobí život ohrožující podmínky pro surfování a plavání. Naléhavě vyzýváme návštěvníky pláží, aby se během tohoto týdne řídili radami plavčíků a místních úřadů," varuje NHC.

Související obsah

Jak uvádí meteorologický web AccuWeather, hurikán Larry je v tuto chvíli třetím nejsilnějším v sezóně po Grace a Idě, může se ale stát nejsilnějším, pokud jeho rychlost překoná 240 km/h. Je také možné, že vytrvá až do poloviny září. V takovém případě by byl nejdéle trvající tropickou bouří této sezóny.

Hurikán Ida se oblastí Mexického zálivu a východem USA prohnal před několika dny. Ačkoliv nad kontinentem zeslábl, přinesl s sebou intenzivní srážky, které v několika státech způsobily bleskové záplavy. Ty si vyžádaly několik desítek životů, nejvíce obětí evidují New York a New Jersey.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz