Zahraničí

Zemřel herec Jean-Paul Belmondo, bylo mu 88 let

Legendární francouzský herec Jean-Paul Belmondo zemřel ve věku 88 let. S odvoláním na právního zástupce o tom informovala agentura AFP.

​Francouzský herec Jean-Paul Belmondo zemřel v pondělí 6. září ve svém pařížském domě. "Byl již nějakou dobu velmi unavený. Odešel v tichosti," řekl agentuře AFP hercův právní zástupce Michel Godest. 

Jean-Paul Belmondo se narodil 9. dubna 1933 v Neuilly-sur-Seine ve Francii. Syn sochaře Paula Belmonda a malířky Madeleine Reinaud-Richardové v dětství navštěvoval elitní soukromé školy. Neučil se příliš dobře, více ho zajímal sport. Jako mladistvý dokonce krátce amatérsky boxoval. Po prodělání tuberkulózy se začal více zajímat o hraní a přihlásil se do Národní konzervatoře dramatického umění v Paříži. Tam jej přijali v roce 1952, připomněl hercův životopis zpravodajský web The Guardian.

Po škole dostal několik rolí v divadle a objevil se i na filmovém plátně. Průlomovým byl pro Belmonda rok 1959, kdy ho režisér Jean-Luc Godard obsadil do filmu U konce s dechem. Snímek ohromil kritiky i publikum. A mladý Belmondo se tak stal hlavním představitelem francouzské nové vlny. Časopis Time pak herce v roce 1964 prohlásil za tvář moderní Francie.

Belmondo se často setkával s kritikou jeho účinkování v komerčních snímcích. "Když je herec úspěšný, lidé se k němu otočí zády a řeknou mu, že si vybral tu snazší cestu. Že se nechce namáhat a riskovat," citoval hercova někdejší slova zpravodajský web France24.

"Kdyby bylo tak snadné naplnit kina, pak by svět filmu byl v mnohem lepším stavu, než teď je. Nemyslím si, že bych zůstal tak dlouho na výsluní, kdybych dělal nějaký ’starý odpad’. Lidé nejsou tak hloupí," dodal kdysi herec.

​Belmondo se objevil v rolích gangsterů, svůdců i ochránců zákona. K jeho nejznámějším snímkům patří kromě U konce s dechem také Muž z Ria, Bláznivý Petříček či Zvíře. Do češtiny nejčastěji daboval filmy s Belmondem Jiří Krampol. Hlas mu ale propůjčili například i Jan Tříska, Miroslav Moravec či Ladislav Mrkvička.

S postupujícím věkem začal herec dávat přednost divadelním prknům, kde se mu dařilo. V roce 2001 utrpěl na Korsice mozkovou příhodu, kvůli které strávil šest dní v kritickém stavu v pařížské nemocnici. Poté se na několik let přestal objevovat na televizní obrazovce i v divadle. K filmu se vrátil v roce 2008 ve snímku Muž a jeho pes.

Související obsah

Belmondo byl za svůj život dvakrát ženatý a měl tři děti. Poprvé se Belmondo oženil 4. prosince 1953 s hereckou kolegyní Elodií Constantinovou. S ní měl tři děti, dcery Patricii, Florence a syna Paula. Manželství s Elodií trvalo do roku 1965, kdy se manželé rozvedli.

Podruhé se Belmondo oženil až v roce 2002. Tanečnice Natty Tardivelová Belmondovi rok po svatbě porodila dceru Stellu. Ale ani druhé manželství nebylo úspěšné, v roce 2008 skončilo rozvodem. Děti Belmonda ho v jeho herecké kariéře nenásledovaly. Nejstarší dcera Patricie zemřela v roce 1994 při požáru. Syn Paul se stal podnikatelem a pilotem F1.

​Poslední vztah měl herec s o 42 let mladší Barbarou Gandolfiovou, modelkou pánského časopisu Playboy. Gandolfiová byla podezřelá z finančních machinací a měla Belmonda finančně využívat. Podle policejních odposlechů měla žena také zjišťovat, kolik by jí ročně vyneslo, kdyby s hercem měla potomka. Na to však nakonec nedošlo a pár se v roce 2012 rozešel.

V roce 2016 dostal Belmondo na Benátském festivalu Zlatého lva za celoživotní dílo. "Nikdy nepřemýšlím o své minulosti," řekl tehdy podle webu France24. "Vpřed, vpřed, vpřed," dodal Belmondo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz