Zahraničí

Pietní akce v New Yorku měla mrazivou atmosféru. Promluvili příbuzní obětí

Na místo, kde před dvaceti lety vyhasly tisíce životů, v sobotu už od časného rána proudily davy lidí. Chtěli si připomenout událost, která otřásla New Yorkem, Spojenými státy a celým světem. Chtěli si připomenout své zesnulé příbuzné a přátele.

Pietní akce se u památníku v New Yorku konají každý rok. Ta letošní, dvacet let od útoků, je ale významnější. Obřad začal rozvinutím státní vlajky za zpěvu hymny Spojených států.

Následovaly dvě minuty ticha přesně v časech, kdy před dvaceti lety do obou Dvojčat postupně narazila unesená letadla. Obřad provázelo mrazivě dlouhé čtení 2977 obětí útoků a k přítomným promluvili mnozí jejich příbuzní.

"Mého otce a další dva hasiče našli s několika civilisty. Je hezké vědět, že do poslední chvíle dělal svou práci. Jsem ráda, že našli jeho tělo," pronesla dcera zemřelého hasiče Melissa Tarasiewiczová.

Související obsah

"Můj bratr John pracoval ve 104. patře severní budovy. Často přemýšlím o všem, co se dělo po útocích. Nevěděli jsme, co dělat, mohli jsme jen plakat," vzpomíná sestra jedné z obětí Anthoula Katsimatidesová.

Minutu ticha pak účastníci obřadu drželi ještě čtyřikrát. Piety v New Yorku se zúčastnil prezident Spojených států Joe Biden a bývalí prezidenti Barrack Obama a Bill Clinton.

Joe Biden pak se svou ženou Jill zamířil do Pensylvánie na místo, kde po souboji pasažérů s teroristy spadlo další unesené letadlo a pak k sídlu ministerstva obrany, Pentagonu, kam narazilo poslední z letadel.

I na těchto místech v sobotu i v předchozích dnech lidé na tragédii vzpomínali. Obřadu v Pensylvánii se zúčastnil i bývalý prezident George Bush.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz