Počasí

Polární vír se blíží k Evropě. Zima bude extrémní, varují meteorologové

Dlouhá a krutá. Taková bude podle meteorologů letošní zima, pokud se polární vír nepřestane rychle přibližovat k Evropě. Dotklo by se to i Česka. Tento atmosférický jev se v nepravidelných cyklech opakuje a už několikrát dodal zimnímu období v Evropě i Severní Americe na síle.

Nad severním pólem se vytvořil nový a rozsáhlý polární vír, který se každým dnem zvětšuje a už téměř zasahuje do Evropy. Podle meteorologů z portálu Severe Weather k nám nejspíš skutečně doputuje. Znamenalo by to intenzivnější zimu s teplotami hluboko pod nulou.

Polární vír je zjednodušeně velká cyklóna, která se formuje ve stratosféře (vrstva atmosféry v 18 až 50 kilometrech nad mořem) a pod níž se nachází masa studeného arktického vzduchu. A právě ten je podle expertů na počasí na cestě na evropský kontinent.

Záběry polárního víru:

​Do konce září se teploty ve stratosféře nad severním pólem mají pohybovat mezi -10 až -20 stupni Celsia. Polární vír tlačí doslova ledový vzduch stále níž, což se má od prosince odrážet i na rtutích našich teploměrů.

Nejhorší má být únor

Úplně nejvíc podle meteorologů ze Severe Weather vliv polárního víru pocítíme v únoru 2022. Vyplývá to z jejich dlouhodobých modelů. Zatím však není možné přesně určit, na jaké teploty bychom se měli připravit.

​Definitivní jistotu, že se polární vír do Evropy nakonec dostane, zatím odborníci nemají. Ovlivnit to může značné množství faktorů, zejména vzduchové proudy nad Atlantským oceánem. V případě Severní Ameriky je prý pravděpodobnost mnohem vyšší.

Související obsah

​Jestliže se předpoklad meteorologů naplní, pro Česko by to znamenalo druhou tuhou zimu za sebou. Minulá zima podle expertky na počasí Dagmar Honsové přinesla nejhorší mrazy za devět let, způsobila to takzvaná bestie z východu. Letos v únoru se teploty v Praze přes den propadaly k -11 stupňům, v Ostravě k -6 stupňům a průměrně se v celé zemi pohybovaly mezi -7 až -3 stupni. Na stanici Rolava v noci na 10. února naměřili dokonce -27,2 stupně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz