Domácí

EU chce zakázat některá antibiotika pro zvířata. Budou zbytečně umírat, tvrdí veterináři

Veterináři z celé Evropy podepisují petici proti návrhu Evropské unie, který má zakázat používání některých antibiotik. Návrh měl vyřešit problém s masem, které právě antibiotika obsahuje. Původní mírnější podobu nařízení vědci podpořili. Jenže během prázdnin ho politici upravili na úplný zákaz. Podle veterinářů budou kvůli tomu zbytečně umírat zvířata.

V praxi by to vypadalo tak, že třeba koni, který má zápal plic, veterinář nepodá antibiotikum dříve, než odebere vzorky a odešle je na vyšetření. To trvá i několik dní. "Jsou případy, kde každá hodina je rozhodující. To je v tu chvíli mrtvé zvíře," vysvětlila chovatelka koní Zuzana Poláková.

"U hospodářských zvířat by to znamenalo automaticky porážku. Malá zvířata to zasáhne u velmi těžkých infekcí, kde se majiteli řekne, nemáme tato antibiotika možnost použít. To znamená se rozloučit se životem psa, kočky, mazlíčka. Obrovský problém bude u zoologických zahrad. Třeba u žiraf, antilop, ale také plazů či papoušků. Ti se bez rychlé léčby neobejdou," řekla prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Petra Šinová.

Související obsah

​"Všichni jsme šli na vysokou školu, abychom ta zvířata zachraňovali. Naším úkolem je chránit lidskou populaci tlumením nákaz u zvířat. Dojde ke zničení potravinové soběstačnosti Evropy," nechal se slyšet veterinář Zdeněk Cvrček.

A totální zákaz prý povede také k rozvoji černého trhu s antibiotiky. Veterináři musejí sehnat 250 tisíc podpisů, aby mohli hlasování, které bude koncem září, zvrátit.

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz