Koronavirus

Je očkování proti covidu vhodné pro těhotné? Ani odborníci se neshodnou

Mezi českými odborníky se rozpoutal boj o očkování těhotných proti koronaviru. Podle České vakcinologické společnosti by se ženy měly nechat očkovat hned v prvním trimestru. Ale epidemiologové s tím nesouhlasí. Tvrdí, že očkování nastávajících matek může být rizikové.

Očkovat se v těhotenství, anebo ne? Otázka, na které se odborníci neshodnou, a nastávající maminky proto nevědí, co mají dělat. "Můj praktický lékař ani gynekolog mi očkování proti koronaviru nedoporučili, protože by to mohlo ohrozit plod," řekla těhotná žena Ludmila Papežová.

"Já osobně jsem znám jako lékař a vakcinolog, který se staví proti jakémukoli očkování v těhotenství," nechal se slyšet vakcinolog Jiří Beran.

Související obsah

​"Větším rizikem pro těhotnou ženu je covid než samotné očkování a je možné se očkovat v jakémkoli trimestru," tvrdí Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti.

Oficiální vyjádření České vakcinologické společnosti je ale opačné. Doporučuje preferenčně použití mRNA vakcín. Jenže právě ty jsou podle některých virologů pro těhotné extrémně nebezpečné.

"Ta vakcína, která je na tom principu mRNA, je mimořádně reaktogenní a vyvolává bouřlivé reakce. A když máte vysokou teplotu, může to vést v těhotenství k potratu," řekla viroložka Hana Zelená.

Související obsah

​Jasno ale mají třeba někteří odborníci na umělé oplodnění a imunologové. "Pokud se nás zeptá žena již těhotná, zda s očkováním souhlasíme, nebo jí ho doporučujeme, tak ano. I v prvním trimestru a i v pozdějších stádiích," uvedl gynekolog Pavel Otevřel.

"To očkování chrání jednak tu matku proti onemocnění během těhotenství a současně chrání i ten vyvíjející se plod," vysvětlil imunolog Václav Hořejší.

"Na jednotkách intenzivní péče přibývá nakažených těhotných žen a všechny odmítly očkování, přitom tím ohrožují nejen svůj život, ale i život dítěte," uvedla gynekoložka z Belgie An Vercoutere.

Co stát a odborník, to jiný názor na očkování proti koronaviru v těhotenství. Nastávající matky se tak v případě vakcinace zřejmě musí rozhodnout pouze podle sebe.

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz