Domácí

Vláda přidala pracovníkům hygieny, rozhodla i o letním čase. Zůstane ještě roky

Na programu pondělní schůze vlády bylo hlavně zvýšení platů státních zaměstnanců. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se totiž již předtím nechala slyšet, že chce státním zaměstnancům plošně přidat 3000 korun. Jako první vláda schválila navýšení odměn pracovníkům hygieny. Kabinet jednal také o dalších návrzích – například o nařízení letního času v příštích pěti letech.

Hlavním bodem pondělního jednání vlády bylo plošné navýšení platů státních zaměstnanců. Těm totiž ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová měla v plánu přidat 3000 korun. Jako první vláda přidala pracovníkům hygieny a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) - na jejich odměny poputuje 127 milionů korun. Ministři totiž schválili nařízení, které ruší rozdíly mezi platy lékařských a nelékařských zaměstnanců v hygienické službě. Zvýšit by se tím také měly i zvláštní příplatky.

Kabinet řešil také přechod na letní čas a zpět v průběhu následujících pěti let. Toto nařízení schvaluje data, která by měla platit od roku 2022 do roku 2026. Velká změna se ale konat nebude, s letním časem to zůstane stejné. Začínat tedy bude i nadále vždy poslední neděli v březnu, přičemž jeho konec je stanovený na poslední říjnovou neděli.

Související obsah

​Ministři projednávali také návrh na dřívější odchod do starobního důchodu pro lidi v náročných profesích. U něj finální rozhodnutí ještě nepadlo. "Návrh jsme předložili znovu k rychlému projednání. Vláda k tomu dala neutrální stanovisko," uvedla Maláčová.

Vláda ale schválila také tradiční strategický rámec přípravy na stárnutí společnosti, a to pro příští čtyři roky. Tento dokument obsahuje celkem deset bodů, které by lidem měly zajistit důstojné prožití stáří. 

U kabinetu prošlo i zvýšení Státního fondu podpory investic. Ten se navýšil na 1,8 miliardy korun. O 176 milionů se také zvýšil rozpočet na chytrou karanténu 2.0, respektive na externí call centra, která by nadále měla pomáhat s trasováním nakažených covidem-19. Mezi další body schůze patřily také dva návrhy na investiční pobídky, informace o několika veřejných zakázkách a výdajích. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz