Naše Česko

Češi jsou přeborníci v třídění odpadu. Která obec ale válí nejvíc?

Češi jsou přeborníci v třídění odpadu. Která obec ale válí nejvíc?
Zdroj: ACCEDO Czech Republic Communications s.r.o.

Češi jsou ve třídění odpadů zkrátka jedničky. Neodradila je od toho ani pandemie a s tím spojené komplikace. V průměru tak každý Čech vytřídil v roce 2020 téměř 67 kilogramů skla, papíru, plastů, kovů a nápojových kartonů. Kde konkrétně ale třídili lidé nejlépe?

To, že jsou Češi přeborníci v třídění odpadu, se ví už déle. Každoročně ale celostátní soutěž "O křišťálovou popelnici" hledá ta místa, kde Češi třídí nejvíce. První příčku v kategorii nad 5000 obyvatel obsadilo město Choceň z Pardubického kraje. V kategorii obcí od 501 do 5000 obyvatel zvítězil Majetín Tvrdkov ovládl kategorii obcí do 500 obyvatel.

Zástupci vítězných obcí převzali křišťálové hranoly s modelem popelničky. Do východočeské Chocně, města rozkládajícího se na obou březích řeky Tichá Orlice, zamířilo i ocenění pro absolutního vítěze, a to velká Křišťálová popelnice. A jméno vítězného města tak doplní seznam vítězů, vyrytý na této slavné putovní trofeji.

Související obsah

​Stejně jako v minulých letech byla i tentokrát soutěž určena všem obcím zapojeným v systému EKO-KOM. Do užšího výběru 17. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici postoupilo 66 nejlepších měst a obcí, čili pět zástupců z každého kraje a hlavní město Praha. Tři nejlepší z každé kategorie bývají oceněni na slavnostním ceremoniálu v Hradci Králové. 

Hodnotilo se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou sbíranou komoditu. Hodnotil se také poměr tříděného odpadu a produkce komunálního odpadu a hustota sběrné sítě (včetně pytlového sběru a individuálních nádob). Body navíc získaly obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu a také obce, které sbírají všechny povinné komodity.

Podívejte se na reportáž z unikátního pokusu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz