Naše Česko

Stop další kůrovcové kalamitě. Ministerstvo rozšiřuje červené zóny

Stop další kůrovcové kalamitě. Ministerstvo rozšiřuje červené zóny
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zemědělství (MZe) reaguje na další postup kůrovcové kalamity z minulého roku. Rozhodlo se opět rozšířit území takzvané červené zóny, ve kterém vlastníci lesů nemusejí dodržovat některá opatření. Podle ministerstva budou nově vysazované lesy druhově pestré.

Ministerstvo zemědělství opět rozšířilo červenou zónu, která má ulehčit vlastníkům lesů. Nově mohou totiž upustit od některých opatření, která v jejich situaci už nemusí být efektivní.

"Opatření umožní využít kapacity pouze na včasné vyhledávání napadených stromů a jejich účinné ozdravování zejména v době příznivého počasí," sdělil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Mapa červených zón tvoří účelově vybrané oblasti, kde jsou lesy mimořádně zasaženy a ohroženy kůrovcovou kalamitou. Tu už způsobují drobní brouci kůrovci.

Zdroj: eAGRI

Nové opatření zónu rozšiřuje o 434 katastrálních území. Dosud jich je sem zařazeno 6135. Dohromady tvoří již 50 % z celkového počtu území v České republice.

V označených lesích mohou vlastníci například ustoupit od obranných opatření, jako jsou lapače nebo lapáky, aby včas stihli zpracovat a ozdravovat napadené dříví kůrovci. V případě kalamitních holin nad dva hektary je také možné ponechat nezalesněné pruhy v šířce až pět metrů, musí mít však rozestupy minimálně 20 metrů.

Dobrou zprávou je, že se obnovování porostů po kůrovci v českých lesích daří. Loni lesníci vysázeli rekordních 128,5 milionu listnatých stromů. Podle ministerstva budou nově vysazované lesy druhově pestré.

"Opatření není dostatečné. V praxi se plošně kácí suché stromy, ze kterých už kůrovec dávno vylétl a zbytečně tak vznikají rozsáhlé holiny, na kterých těžební stroje zničily lesní půdu," reaguje na situaci expert Hnutí DUHA Jaromír Bláha.

Související obsah

Podle Hnutí DUHA by ministerstvo zemědělství spolu s Lesy ČR mělo otevřeně přiznat, že je dosavadní boj s kůrovcem marný. Tvrdí, že je potřeba přestat plošně těžit v chráněných územích a uvolnit tak potřebnou kapacitu těžařů pro zásahy v hospodářských lesích.

"Zároveň je třeba, aby ministerstvo zemědělství přestalo podporovat těžbu souší, ze kterých kůrovec už vylétl. Tím by se lépe zasahovalo proti kůrovci na aktuálně napadených stromech. Pouhé rozšíření červených zón nepomůže," dodal Bláha. K záchraně lesů podle expertů pomůže především jejich obnova. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz