Zahraničí

Covid se ve velkém začal šířit i mezi dětmi v Evropě. Důvodů je hned několik

Zhoršující se epidemickou situaci mezi dětmi řeší další země, včetně těch evropských. Nejhorší situace však zůstává stále ve Spojených státech, kde mají nejvíc nakažených a hospitalizovaných dětí od začátku pandemie. Důvodů může být několik – návrat dětí do škol, mutace i nízká proočkovanost mezi mladými.

Ve Spojených státech děti tvoří čtvrtinu nově nakažených. "Tady v Texasu máme rekordní čísla, stejně jako po celé zemi, není to žádný regionální problém. Od začátku srpna se nakazilo na 750 000 dětí a bohužel máme rekordní čísla, i co se týče jejich hospitalizací," nechal se slyšet James Versalovic, hlavní pediatr v Texaské dětské nemocnici.

V nemocnici s koronavirem skončil i neočkovaný 15letý Brandon. Ten se nakazil na začátku školního roku a o pár dní později musel být hospitalizován. V nemocnici pak bojoval dva týdny o život. Naštěstí úspěšně.

"Spěchali jsme do nemocnice, nejdřív mu dali dýchací přístroj, aby měl víc kyslíku. Doktor mi řekl, pokud tohle nezafunguje, budeme ho muset připojit na ventilátor. Byla to hrozná rána," popsala matka hospitalizovaného chlapce Lisa Moyová.

Související obsah

Děti v poslední době tvoří čím dál větší část hospitalizovaných proto, že jsou jen málo proočkované. Mladší děti nemají na očkování nárok a u starších často rodiče věří, že je koronavirus nemůže ohrozit.

"Vidíme velké rozdíly mezi očkovanými a neočkovanými teenagery. Skoro nikdo z hospitalizovaných nemá očkování," potvrdil Versalovic.

Důvodem je i vysoce nakažlivá mutace delta. Situace se začala také výrazně zhoršovat po návratu dětí do škol. Podobný problém řeší i evropské státy, třeba Belgie.

Související obsah

"Skoro nikdo z hospitalizovaných není očkovaný. Pacienti jsou výrazně mladší, než na co jsme byli zvyklí dříve," uvedl lékař François Pitance pracující na JIP v nemocnici v Lutychu.

Úmrtí na koronavirus jsou mezi dětmi stále velmi vzácná, i když se objevují čím dál častěji. I z toho důvodu se jednotlivé státy rozhodují očkovat stále mladší obyvatele. Už i v Británii se od příštího týdne budou moci první dávkou naočkovat děti starší 12 let.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz