Domácí

V den voleb proběhnou i referenda. Lidé budou moci rozhodovat na 15 místech

Na patnácti místech se v den voleb do Poslanecké sněmovny budou konat i místní referenda. Lidé budou rozhodovat o semaforech, rozšíření průmyslové zóny nebo výstavbě hasičské zbrojnice. A v centru Pardubic dokonce o omítce na věži.

Celkem 300 tisíc korun bude stát pardubickou radniční kasu anketní otázka, zda má Zelená brána změnit svoji podobu.

Naposledy byla fasáda na gotické věži před 110 lety. Teď je velmi pravděpodobné, že se omítka na kamenném zdivu objeví znovu. "Referendum podpořilo 22 zastupitelů z 39," sdělil mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

Pan Roman Kvítek na věž vidí ze střešního okna. A má jasno. "Referendum není nutné, měla by to rozhodnout rada odborníků," prohlásil.

Radnice se bude řídit názorem lidu, pokud do urny vhodí hlasovací lístek minimálně pětatřicet procent lidí.

Související obsah

​Ve Slavonicích na jihu Čech řeší referendem zase botanický problém, konkrétně jednorázovou náhradu šesti kusů sakur novými hlohy před postupným nahrazováním dožilých sakur.

Další referendum se plánuje ve Velkém Beranově na Jihlavsku. Místní budou rozhodovat o tom, jestli si u vesnice nechají vybudovat obří logistické centrum.

Podobných referend bude 8. a 9. října po republice patnáct, nejvíc na jižní Moravě a v jižních Čechách. V Třemošnici na Chrudimsku lidé rozhodnou, zda chtějí za kulturní památkou, Berlovou vápenkou, novou lisovnu.

V Dačicích hlas lidu rozhodne o chytrých semaforech a na Znojemsku o stavbě nové hasičárny. Referendum se možná uskuteční i v Tovačově na Přerovsku a bude o další těžbě štěrkopísku. Musejí ho ale ještě schválit zastupitelé.

A ve středočeských Zduchovicích řeší problém, jestli oplotit obecní lesy. V nich by se pak chovali jeleni.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz