Domácí

Zlepšení pro stovky malých diabetiků. Inzulín jim podají při vyučování

Zlepšení pro stovky malých diabetiků. Inzulín jim podají při vyučování
Zdroj: Getty Images

Malým diabetikům budou moct zdravotníci pomáhat s podáním inzulinu. Doteď to nebylo v zákoně nijak specifikované. Rodiče z jižní Moravy si tedy museli vybírat ze škol, které jejich dítěti s aplikací inzulinu pomůžou. Podobné problémy můžou mít stovky dětí v Česku.

Školy můžou vystoupit z šedé zóny. Zařadí se totiž od roku 2022 mezi místa, kde mohou zdravotníci například z agentur domácí péče poskytovat své služby. S novelou zákona o zdravotních pojišťovnách to schválila na poslední schůzi ve čtvrtek Poslanecká sněmovna. V zákoně to doteď nebylo upřesněno. Pomoct by to mělo například malým diabetikům, uvedl úřad ombudsmana.

Nemusel by se tak opakovat například případ, kdy se rodiče při výběru základní školy museli rozhodovat podle toho, kde pomůžou jejich synovi s aplikací inzulinu. Ve školce totiž malému chlapci z jižní Moravy podával inzulín asistent pedagoga.

"Je to pro tyto děti malý krok vpřed," řekla mluvčí veřejného ochránce práv Markéta Bočková. V Česku je odhadem 4500 dětí a žáků s diabetem. "Jde hlavně o předškoláky a malé děti v prvních třídách, které si nedokážou samy měřit hladinu cukru a podávat inzulín," uvedla pro TN.cz předsedkyně Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí Zdeňka Staňková.

Související obsah

Tyto problémy by se podle ní mohly týkat řádově stovek dětí, přesná čísla ale nejsou. Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková už vyzvala ministerstva, aby chybějící data získala. Není totiž v současné době jasné, kolik školáků se zdravotními problémy péči nebo dohled ve škole potřebuje.

Nedostatečné předpisy nesmí podle zástupkyně ombudsmana dětem s chronickými onemocněními bránit ve vzdělávání na běžných školách spolu s vrstevníky. Aplikovat například inzulin by podle ní měli asistenti pedagoga či jiní zaměstnanci škol. Pro odborné zákroky by měli rodiče podle ní zajistit terénní zdravotní službu, která by s žákem do školy docházela a hradilo by ji veřejné zdravotní pojištění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz