Ekonomika

Výdaje vzrostou i o 10 tisíc korun, varují ekonomové. Zdražování má být extrémní

Zdražování v následujících měsících bude zřejmě dramatičtější, než se čekalo. Nejen v Česku, ale v celé Evropě a ve světě stoupají ceny. Na nové rekordy se dostávají ceny elektřiny nebo zemního plynu. Roste i cena pohonných hmot a v důsledku i ceny zboží. Ve srovnání s červencem vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu v 26 zemích Evropské unie.

Míra inflace v Evropské unii v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. Silová elektřina zdražila od začátku roku na dvojnásobek, plyn dokonce o 150 procent, a to v celé Evropské unii. "Plyn zdražil, protože jsou prázdné zásobníky plynu v Evropě a je to proto, že Rusko se snaží plynovou politikou vyjednat lepší přijetí plynovodu Nord Stream," vysvětlil ekonom Jiří Nožička.

Důvodů je několik. Neustále se zdražují emisní povolenky, byla dlouhá a tuhá zima a nad Severním mořem, kde jsou rozsáhlé kolonie větrných elektráren, přestalo foukat.

Související obsah

​V Německu od příštího roku přestanou vyrábět elektřinu z jádra. Výpadek má být tak velký, jako je spotřeba elektrické energie v České republice za celý rok. Dodavatelé energií zdraží podle ekonomů v průměru o 20 procent. "Účet se může navýšit klidně i o 10 tisíc korun a více," sdělil ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

České domácnosti už teď pociťují výrazné zdražení:

​Státy Evropské unie se s tím vypořádávají po svém. Ve Francii posílá vláda domácnostem příspěvek ve výši zhruba 3800 korun, ve Španělsku snížili daň z ceny elektřiny. U nás premiér neurčitě prohlásil, že udělá maximum, aby se ceny energií nezvyšovaly. "Neustálé navyšování výdajů naší vlády jsou inflačním tlakem," upozornil Nožička.

Inflace ale stoupá ve všech zemích EU. Meziměsíčně stoupla z 2,5 na 3,2 procenta. U nás je teď na úrovni 3,1. "Troufnu si říct, že plus jedno procento je zcela reálný odhad," upozornil Gavor.

​Roste i cena pohonných hmot. Před deseti měsíci stál barel ropy 37 dolarů, nyní je to dvojnásobek. A tak jsou dražší všechny vstupy do všech odvětví průmyslu. "Přeprava vzrostla čtyřnásobně, energie o 100 procent, bohužel výrobky budou dražší," sdělil ředitel Batist Medical Tomáš Mertlík.

Třeba pečivo prý podraží až o 30 procent. Ekonomická krize tak jako před deseti lety to ale prý stále ještě není. Každopádně po dvouleté stagnaci vinou koronaviru to ekonomiku znovu zabrzdí.

Největší zdražení bude v oblasti energií, řekl ekonom David Marek:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz