Zahraničí

Zemřel vynálezce Clive Sinclaire, stál u zrodu kalkulačky i oblíbeného počítače

Ve věku 81 let zemřel britský vynálezce sir Clive Sinclair. Světu dal například první přenosnou kalkulačku nebo osobní počítač ZX Spectrum, na kterém vyrostla celá jedna generace.

Sinclairova firma se ve dvacátém století stala vůbec první společností na světě, která prodala přes jeden milion počítačů.

Počítačový mág, popularizátor výpočetní techniky, muž, který zpřístupnil kalkulačky a počítače široké veřejnosti. Tak svět vzpomíná na sira Sinclaira, který po deseti letech prohrál boj s rakovinou.

"Vaše inovace zpřístupnily výpočetní techniku a inspirovaly tolik lidí, včetně mě. Živě si pamatuji svůj první počítač ZX80 a pocit úžasu a síly, který jsem cítil. Bylo to vaše zařízení, které vzbudilo mou vášeň pro inženýrství," zavzpomínal ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella.

Související obsah

​Společně se Stevem Jobsem nebo Billem Gatesem patří Sinclair mezi nejdůležitější vizionáře na poli počítačových technologií. Paradoxem je, že ho vynalézání strojů nikdy moc nebavilo, počítače vnímal spíš jako dobrý způsob výdělku. I přesto to byl právě on, kdo zpřístupnil výpočetní techniku široké veřejnosti. Počítač ZX Spectrum měly doma miliony lidí.

"Znamenaly průlom v evropském příběhu vývoje počítačů. Ve Spojených státech byly počítače tehdy známou, byť nákladnou záležitostí. A zde najednou vstupuje levný a dostupný počítač do Británie a potažmo evropského světa," vysvětlil kurátor sbírky výpočetní techniky Tomáš Konečný.

ZX Spectrum sice neznamenal žádný výrazný technologický pokrok, ale kromě toho, že byl levnější než tehdejší konkurence, byl také mnohem jednodušší na ovládání. Uživatelé si díky němu mohli osahat programování nebo si zahrát hry. Právě ty se podílí na jeho obrovském úspěchu, uživatelé měli na výběr z desítek tisíc her.

Počítače ZX Spectrum můžete dnes vidět už jen v soukromých sbírkách fanoušků výpočetní techniky anebo také v muzeích. V České republice jsou mimo jiné k vidění v Národním technickém muzeu v Praze.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz