Zajímavosti

Vakcína proti covidu z vlastní zahrady: Vědci zkoumají budoucnost očkování

Vakcína proti covidu z vlastní zahrady: Vědci zkoumají budoucnost očkování
Zdroj: Thinkstockphotos

Vědci z Kalifornské univerzity v Riverside se ve spolupráci s dalšími akademiky z jiných amerických vysokých škol začali zabývat budoucností očkovacích látek. Mají totiž za to, že vakcíny by se možná daly aplikovat i jiným způsobem než bolestivým vpichem.

Injekční vakcíny by mohly být minulostí. Novou technologii očkování totiž začali testovat vědci z Kalifornské univerzity v Riverside. Podle nich bychom si v budoucnu mohli vakcínu vypěstovat sami, na vlastní zahradě.

Vakcíny proti covidu-19 od firem Moderna či Pfizer/BioNTech patří mezi takzvané mRNA vakcíny. Ty fungují tak, že lidské buňky učí rozpoznávat a chránit před infekčními chorobami.

Související obsah

Cílem projektu je ale ukázat, že DNA obsahující stejné mRNA jako vakcíny proti koronaviru se může replikovat, neboli kopírovat v části rostlinných buněk. Například špenát nebo salát by tedy mohly produkovat tolik mRNA, že by se mohly stát konkurencí dosavadním injekčním vakcínám.

"V ideálním případě by jedna rostlina produkovala dostatek mRNA k naočkování jednoho člověka," vysvětlil vedoucí výzkumu Juan Pablo Giraldo, docent na katedře botaniky Kalifornské univerzity v Riverside. Vakcínu by tak lidé ve formě salátu nebo špenátu mohli rovnou sníst.

Na projekt akademici od Národní vědecké nadace získali 500 tisíc dolarů, v přepočtu 10,8 milionů korun. Největší výzvou pro ně zatím je skladování. Nová technologie totiž musí být udržována v chladu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz