Domácí

Při stavbě pergoly našel poklad, dostane odměnu téměř půl milionu korun

Při stavbě pergoly našel poklad, dostane odměnu téměř půl milionu korun
Zdroj: Moravskoslezský kraj

Nálezce více než dvou tisícovek grošů z dob Karla IV. a Václava IV. dostane odměnu ve výši téměř půl milionu korun. Krajští zastupitelé muže z Vítkovska obdarují vyšší částkou, než stanovuje zákon. Chtějí ocenit, že poklad poctivě odevzdal. Muž objevil mince náhodně v červnu 2016 při stavbě posezení.

Za poctivou práci – ještě poctivější odměna. Muž z Vítkovska se rozhodl před pěti lety zrekonstruovat zahradu a vyplatilo se. Při stavbě pergoly narazil na hliněnou nádobu a uvnitř objevil poklad.

Celkem 2231 vzácných mincí odevzdal nálezce Moravskoslezskému kraji. Náhodně nalezený poklad obsahoval pražské groše Karla IV. a Václava IV. Ty budou po jejich ošetření a prozkoumání k vidění v Muzeu Beskyd ve Frýdku–Místku. 

"Mince zakopané v hliněné nádobě na Vítkovsku mají odhadem hodnotu jeden a půl milionu korun. Je to určitě vzácný nález, který má hlavně kulturně historickou hodnotu a je zajímavý i svým složením," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a dodal, že je tento poklad nalezený v červnu 2016 na Vítkovsku zatím největším nálezem mincí v kraji.

Související obsah

​Předpokládá se, že mince původní majitel uschoval poblíž obchodní stezky někdy před vypuknutím husitských válek. Chtěl tak uchránit velké bohatství. "Zakopal mince vydané v šedesátiletém časovém rozmezí, což nasvědčuje tomu, že mince nastřádaly dvě nebo dokonce tři generace," vysvětlil Curylo.

Když člověk narazí na podobný poklad, měl by podle zákona o památkové péči neprodleně nález oznámit nejbližšímu muzeu, aby jeho pracovníci "poklad" odborně vyzvedli a ošetřili. Historické nálezy ze zákona patří kraji, na jehož území byly nalezeny. Zákon také nálezci připisuje finanční odměnu až do výše 10 procent z odborného znaleckého posudku, který určí kulturně-historickou hodnotu nálezu. Tržní hodnota nálezu pak bývá výrazně nižší.

"Poctivému nálezci, který na nalezené mince včas upozornil archeology ze Slezského zemského muzea v Opavě, děkuji. Objevil a odevzdal obrovské bohatství, což jsme ocenili vyšší odměnou, než kterou nám udává zákon. Stanovený desetiprocentní podíl jsme navýšili až na odborně odhadovanou tržní cenu nálezu, což je 489 tisíc korun českých. Tyto takzvané poklady jsou pro nás nesmírně důležité kvůli možnosti poznání kulturních, hospodářských, ale i sociálních dějin našeho kraje," uvedl Curylo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz