Zahraničí

Na Kanárských ostrovech vybuchla sopka. Valí se z ní láva, evakuují místní

Na kanárském ostrově La Palma začala erupce sopky Cumbre Vieja. Úřady už evakuovaly stovky obyvatel, další přesuny místních lidí se plánují. Aktivitu vulkánu od minulého týdne doprovází tisíce otřesů. Ty mohou postupně zesilovat.

K erupci podle portálu El País došlo po třetí hodině odpoledne v oblasti Montaña Rajada u obce El Paso.  V tu chvíli úřady prováděly preventivní evakuaci asi padesátky osob se sníženou pohyblivostí. Výbuchu předcházela dvě silná zemětřesení.

Z vulkánu nejprve stoupal k nebi hustý dým kouře. Nyní už je možné vidět i proudy lávy, které klesají po svahu. Hasiči se obávají požárů. 

Související obsah

Na pobřeží Los Llanos de Aridane už bylo preventivně evakuováno 700 lidí, informovala RTVEOpustit své domovy v okolí sopky se chystá zhruba tisícovka lidí a k zásahu se připravila také armáda. 

Prezident Ángel Víctor Torres novinářům řekl, že zatím nejsou žádné zprávy o zraněných.​ Na Kanárské ostrovy má ještě v neděli dorazit i španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Seismická aktivita podle portálu ABC na La Palma dosáhla svého vrcholu v neděli v 11:16 hodin, kdy odborníci v hloubce dvou kilometrů naměřili zemětřesení o síle 4,2 stupně Richterovy škály. Podle odborníků se počet i síla otřesů může v příštích dnech ještě navýšit. Zemětřesení by mohla být tak silná, že poškodí budovy, varovali geologové.

Ambasáda doporučuje vyhnout se lokalitě. Cestovatelé musejí počítat i s komplikacemi v dopravě. "Dochází ke zpoždění letů, nicméně letecký provoz mezi ostrovem La Palma a Tenerife prozatím funguje. Avšak toto se může dle sopečné aktivity změnit. Úřady zvýšily hodnocení rizika na nejvyšší červené," uvedla ambasáda.

Naposledy byl vulkán aktivní přesně před 50 lety. Tehdy přišel o život muž, který se kvůli fotografování příliš přiblížil k místům erupce. Vulkán patří mezi nejaktivnější na Kanárských ostrovech.

Kvůli erupci byla evakuována i část ostrova Gran Canaria. Právě v této oblasti aktuálně probíhá i natáčení produkčně náročné seznamovací show TV Nova Love Island. "Hrozí, že přijde tsunami na Afriku. Celý den je tu zamračeno, jinak se ale nic zvláštního neděje," sdělila členka štábu, která je na místě. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz