Domácí

Zemřela známá sochařka a malířka českého původu Anna Chromy

Zemřela známá sochařka a malířka českého původu Anna Chromy
Zdroj: Profimedia

Ve věku 81 let zemřela v sobotu v Monaku Anna Chromy, jejíž tvorbu obdivovaly mnohé světové osobnosti jako papež Jan Pavel II. či princ Charles. Její zřejmě nejznámější dílo Plášť svědomí lze kromě Prahy vidět i v dalších evropských městech.

Smutnou zprávu o skonu Anny Chromy oznámila na sociálních sítích blízká kamarádka Renata Sabongui, producentka, pedagožka a baletní mistryně. “Přestože většinu svého života strávila v zahraničí, do Česka se vždy ráda vracela,“ uvedla v nekrologu.

Anna Chromy (používala příjmení své babičky) se narodila v Českém Krumlově, vyrůstala v Rakousku, žila a studovala ve Francii, pracovala v Itálii, od roku 1980 bydleli s manželem v Monte Carlu.

Malířství studovala v Paříži, kde jí učaroval surrealismus. Jejím vzorem a učitelem se stal Salvador Dalí, jenž se o ní vyjádřil pochvalně, ač ženy-malířky neuznával.

Související obsah

Po úrazu utrpěném při autonehodě se malování musela na čas vzdát a začala se věnovat sochařství a v něm se podle své přítelkyně Sabongui „nejvíce našla“.

Její stěžejní dílo, prázdný plášť zvaný Plášť svědomí, mohou lidé spatřit coby bronzovou plastiku u pražského Stavovského divadla, ale i v dalších evropských městech, například v Salzburku či Aténách, jeho model je i Bazilice svatého Petra ve Vatikánu.

Anna Chromy dílo svého života zpracovala i jako 50 tun vážící a přes čtyři metry vysoký monolit z mramoru. “Jako první žena v historii byla laureátka ceny Michelangelo za práci s mramorem,“ upozornila Renata Sabongui.

V Praze lze shlédnout ještě další dvě díla Anny Chromy, sochu skladatele Franze Schuberta v zahradě Lichtenštejnského paláce, kde sídlí HAMU a bronzové sochy zdobící kašnu na Senovážném náměstí. Za svůj umělecký přínos dostala v roce 2016 čestné občanství Prahy 1.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz