Zahraničí

Hluk a zápach síry na kilometry daleko. Češka popsala erupci sopky na La Palmě

Na Kanárských ostrovech se v neděli probudil vulkán Cumbre Vieja, od té doby chrlí lávu, jejíž proudy se již dostaly do obydlené oblasti. Tisíce lidí musely opustit své domovy. Díky připravenosti úřadů ale nejsou hlášeny žádné oběti ani zranění. Na ostrově žije i Češka Elizabeth Kapitánová, která pro TN.cz popsala, jak vypadá tamní situace a zda je na ostrově bezpečno.

Úřady na Kanárských ostrovech byly na erupci připravené již několik dní. Výbuchu předcházelo tisíce otřesů v celé oblasti vulkánu, který leží v jižní části ostrova La Palma. Na La Palmě žije i paní Elizabeth. "Včera jsme byli na pláži v Puerto Naos, když vyšel pokyn k evakuaci nepohyblivých lidí z celé této oblasti. To bylo asi hodinu před výbuchem," popsala nedělní události.

"V 15:10 došlo k poslednímu zemětřesení. My jeli kolem v 15:19 a viděli jsme přímo evakuaci. Lidé se snažili celý svůj život nacpat do auta a věděli, že už se domů nepodívají," prozradila. "Láva teď teče v sedmi proudech do obydlené oblasti," dodala s tím, že okolo poledne se z hlášení dozvěděla, že láva pohltila už více než sto budov.

"Sledovat ten sloupec, jak z něj šlehají plameny a materiál létá kilometr do výšky, je naprosto ohromující. Kombinace adrenalinu, pudu sebezáchovy a fascinace s vámi začne hrozně pracovat. Děti měly velký strach, protože hluk a zápach síry byl dva kilometry od výbuchu opravdu silný," svěřila se paní Elizabeth se svými pocity.

Související obsah

​Zároveň se ale snaží uklidnit lidi, kteří sledují situaci s obavami z České republiky. Všechno je podle ní velmi dobře zorganizované. O tom svědčí i fakt, že přestože se láva dostala do obydlené oblasti a zničila mnoho budov, nejsou evidovány žádné oběti ani hlášena žádná zranění.

Kromě tisíců místních lidí byly evakuovány i stovky turistů ubytovaných v okolí vulkánu. Paní Elizabeth zdůrazňuje, že nebezpečí nehrozí celému ostrovu, a není tak důvod k hysterii. Přesto bude mít erupce citelné následky.

"Bude to mít velké ekonomické následky, protože láva ničí plantáže. I my se živíme zemědělstvím," řekla. Kromě zajišťování ubytování se totiž věnují i pěstování dračího ovoce.

Související obsah

Na ostrově je přes dvacet Čechů

"Víme, že na ostrově je přes 20 českých občanů, nikdo se na nás s žádostí o pomoc neobrátil," sdělil redakci TN.cz Jakub Kopecký z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí. "Honorální konzulka je s většinou z nich v kontaktu. Všichni jsou v pořádku bez nutnosti evakuace. Situaci nadále sledujeme," dodal.

Erupce vulkánu podle paní Elizabeth nezasáhla do letecké dopravy. "Na východní straně je čistá viditelnost, takže normálně létají letadla," prozradila. "Ve vzduchu je trochu cítit zápach, ale není problém s dýcháním. Máme doporučeno pít balenou vodu kvůli kontaminaci. Jinak nálada na ostrově je poměrně dobrá, školy, školky na zbytku ostrova fungují a kromě popela na autě to vypadá jako normální den," dodala.

Podle prvního odhadu vulkanologického ústavu na Kanárských ostrovech se do atmosféry dostalo šest až devět tisíc tun oxidu siřičitého. Erupce může trvat ještě mnoho dní. Jak uvádí španělský web El Mundo, předchozí erupce na ostrově La Palma trvaly od jednoho do tří měsíců.

Natáčení show Live Island erupce neohrozila

Na Kanárských ostrovech, konkrétně na Gran Canaria, v těchto dnech probíhá natáčení reality show TV Nova Love Island. Erupce naštěstí projekt ani tým, který se na něm podílí, nijak neohrozila.

Podívejte se na celý rozhovor s členkou týmu, který na Gran Canaria natáčí show Love Island:

​"My jsme vzdálení 250 kilometrů, takže momentálně nejsme nijak zasažení tou situací," uvedla manažerka sociálních sítí Kateřina Pifflová. "Cítit tu není nic, ale už druhý den tu není takové horko. Tato oblast je přitom známá tím, že je tu neustálé teplo a sluníčko. Teď je tu ale zataženo a takové jarní počasí," dodala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz