Zajímavosti

Mobilní aplikace vás sledují na každém kroku. Podívejte se, které o vás ví nejvíce

Mobilní aplikace vás sledují na každém kroku. Podívejte se, které o vás ví nejvíce
Zdroj: TN.cz

Aplikace ve vašem telefonu obvykle sledují vaši aktivitu, shromažďují data a v některých případech je dokonce i prodávají třetím stranám. Zjistěte, jaké aplikace toho o vás ví nejvíce.

Mobilní aplikace jsou součástí našeho každodenního života. Využíváme je ke komunikaci s přáteli, hraní her, sledování filmů či sportu. Určitě jste se už někdy setkali s tím, že po vás aplikace žádala povolení o sledování vašich aktivit.

V případě, že aplikaci ke sledování svolíte, může si o vás ve většině případů zjistit prakticky cokoliv. Od historie prohlížení internetových stránek, přes polohu, kontaktní nebo bankovní údaje až třeba po to, co rádi nakupujete. Tyto údaje jsou navíc velmi cenné, jelikož s nimi mohou vývojáři nadále pracovat, či je dokonce prodávat třetím stranám.

Související obsah

​Švýcarské online úložiště pCloud se ve svém posledním výzkumu zaměřilo na aplikace, které právě tato data nejvíce shromažďují a odesílají dál. Na prvních místech se objevil jak Facebook, tak Instagram, YouTube i aplikace sloužící k objednávání jídla.

Podle studie, kterou společnost provedla, 52 procent aplikací sdílí vaše data s třetími stranami. Zjistilo se, že Instagram sdílí 79 procent vašich osobních údajů, naopak Facebook sdílí "pouze" 57 procent dat.

Zdroj: PCloud

Tabulka: 1. Nákupy 2. Lokace 3. Kontaktní informace 4. Kontakty 4. Uživatelské kontakty 5. Historie vyhledávání 6. Historie prohlížení 7. Identifikace 8. Využívání dat 9. Diagnostika 10. Citlivá data 11. Finanční informace 12. Zdraví a fitness 13. Ostatní data

​Podobně je na tom i oblíbený YouTube. Pokaždé, když vyhledáváte video, aplikace odešle 42 procent vašich osobních údajů jinam. Tato data povětšinou slouží k tomu, aby vám byly před videi nabízeny reklamy na zboží, které využijete, a případně ho i zakoupíte.

I když aplikace nesdílejí vaše data třetím stranám, tak stále mohou informace sledovat a ukládat. Instagram, Facebook, Uber Eats, LinkedIn, Twitter a YouTube patří opět mezi aplikace, které vás při jejich využívání nejčastěji sledují.

To však neznamená, že každá aplikace představuje riziko pro vaše soukromí. Mezi společnosti, které nesledují žádná osobní data, patří například aplikace Clubhouse, Netflix, Microsoft Teams, Skype a Zoom.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz