Koronavirus

Dostaneme se letos na lyžování do Alp? Rakousko představilo pravidla. PŘEHLED

Dostaneme se letos na lyžování do Alp? Rakousko představilo pravidla. PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Sezóna letních dovolených končí a řada lidí už pomalu plánuje dovolenou zimní. Právě zimní radovánky v posledních dvou letech výrazně ovlivnila pandemie covidu-19. Letos by si ale milovníci zimy konečně mohli užít vánoční trhy nebo lyžování jako dříve. Přesně to chce lidem umožnit Rakousko, které už nyní představilo pravidla pro nadcházející zimní sezónu.

Zatímco loni přes léto byly obchody, restaurace i hotely otevřené a spousta lidí si mohla užít letní dovolenou u moře, tak milovníci zimních dovolených měli smůlu. Většina vleků v Evropě stála a když už se někdo lyžovalo, tak byla pravidla extrémně přísná. Například v Rakousku lyžaře ze zahraničí čekala povinná karanténa. Podobným komplikacím by se lidé letos měli vyhnout.

Vyplývá to z plánu pro nadcházející zimní sezónu, který rakouská vláda v pondělí představila. Základem vládního plánu je podle webu Krone.at dodržování nedávno představeného několikastupňového systému. Hlavním jeho kritériem je obsazení kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče. Při prvním stupni jsou lůžka na JIP obsazena z 10 %, při druhém z 15 % a při třetím překoná obsazenost hranici 20 %, což znamená více než 400 pacientů s covidem ve vážném stavu v celém Rakousku.

Důležité je také tzv. pravidlo 3G. Jde o obdobu našeho T-N-O, tedy test-nemoc-očkování. Právě díky tomuto pravidlu by v nadcházející zimě mohly fungovat restaurace, hotely i lanovky. Přístup na ně by tedy měli lidé buď po očkování, po prodělaném onemocnění covid-19 nebo s negativním testem.

Související obsah

​Ministryně pro cestovní ruch Elisabeth Köstingerová na tiskové konferenci v pondělí popsala, jaká pravidla budou platit pro konkrétní oblasti.

Lanovky

Na lanovkách bude platit zmíněné pravidlo 3G. Tedy přístup na ně budou mít jen lidé, kteří prokážou imunitu. Pro všechny stupně bude také povinné nošení FFP2 respirátorů.

Omezení kapacity

Žádné omezení kapacity by tuto zimní sezónu již v Rakousku platit nemělo. Nemají platit také žádné povinné rozestupy.

Hotely a restaurace

V těchto podnicích má opět platit pravidlo 3G. Pokud by se Rakousko přesunulo do druhého stupně, tedy obsazenost lůžek JIP by stoupla nad 15 %, tak by nestačil k prokázání imunity samotest.

Bary (Aprés-Ski)

Pro tyto podniky mají platit nejpřísnější pravidla. Neočkovaní ve stupni 1 musí mít PCR test, a od stupně 2 do barů dokonce mohou vstoupit jen lidé s očkováním nebo po prodělání nemoci.

Vánoční trhy

Také pro vánoční trhy počítá rakouská vláda s pravidlem 3G. Konkrétnější opatření ale bude teprve projednávat s pořadateli.

Ministryně v projevu opakovaně vyzývala lidi, aby se nechali naočkovat. Právě pro očkované budou totiž pravidla nejjednodušší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz