Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Komunisté by mohli podporovat i další Babišovu vládu, připustil Filip

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží. Hostem diskusního pořadu moderátorky Báry Divišové byl tentokrát Vojtěch Filip, předseda Komunistické strany Čech a Moravy. Právě tato strana po většinu volebního období držela u moci menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Podle Filipa šlo o pragmatické spojení, které by mohlo pokračovat i po volbách.

Předvolební vysílání TV Nova pokračuje speciálními rozhovory s šéfy politických stran, které se v minulých volbách dostaly do Poslanecké sněmovny. Do úterního dílu si moderátorka Bára Divišová pozvala Vojtěcha Filipa, předsedu KSČM. Právě komunisté drželi u moci vládu Andreje Babiše (ANO), což jim vyčítala řada voličů i straníků.

Podle Filipa se ale díky tomu, že komunisté podporovali vládu, podařilo zabránit ústavní krizi. "Nastartovali jsme ekonomiku a zvyšovali sociální dávky a mzdy. Zároveň jsme upisovali státní dluh," pochlubil se šéf KSČM.

Toleranci vládě ale nakonec komunisté vypověděli. I tak je Filip spokojen. "Nepodařilo se naplnit to, co jsme chtěli, ale musím s hrdostí říct, že KSČM donutila vládu plnit své předvolební sliby," řekl předseda komunistů. Spojení s Andrejem Babišem (ANO) označil hlavně jako pragmatické.

Tématu jsme se věnovali i v Televizních novinách. Podívejte se na reportáž:

Filip nevyloučil, že by i v budoucnosti komunisté podobnou vládu znovu podporovali. "Rozhodovat o tom bude už nové vedení a nikdo mu nebude moci vyčítat, pokud o tom bude vyjednávat," řekl Filip, který chce po volbách definitivně skončit ve funkci předsedy. O novém šéfovi strany se má rozhodnout na sjezdu v říjnu.

Filip věří, že strana se do Poslanecké sněmovny dostane. "Potenciál KSČM je 12 %, takže když dosáhneme 8 %, což je více než v roce 2017, tak to bude úspěch," myslí si Filip.

Související obsah

Bilanční rozhovory s šéfy parlamentních stran můžete sledovat na TN LIVE vždy v úterý a ve čtvrtek od 16 hodin. Prvním hostem pořadu byl v úterý 7. září Vít Rakušan (PIRSTAN), předseda Starostů a nezávislých (STAN). Dalším hostem byla ve čtvrtek 9. září Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), předsedkyně TOP 09. Minulý týden v úterý 14. září do studia dorazil Marián Jurečka (SPOLU), předseda (KDU-ČSL) a ve čtvrtek 16. září s Bárou Divišovou diskutoval předseda vládní ČSSD Jan Hamáček

​Dalším hostem pořadu bude už ve čtvrtek 23. září předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura.

"Do diskuze byly pozvány jen takové strany, které se dostaly do PS PČR v roce 2017. A ty pak řadíme vzestupně podle počtu mandátů, které tehdy získaly," vysvětlil Kamil Houska, ředitel sekce zpravodajství a publicistiky TV Nova. Podrobný přehled termínů diskuzí naleznete v tomto článku

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz