Alena Schillerová

Zvýšit minimální mzdu na 18 tisíc? Schillerová je proti. ANKETA

Zvýšit minimální mzdu na 18 tisíc? Schillerová je proti. ANKETA
Zdroj: Thinkstockphotos

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vyloučila debatu o zvýšení minimální mzdy v příštím roce na 18 tisíc korun, jak navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Prohlásila to na úterní schůzce s podnikateli, kde vyjádřila své obavy o dopad takového růstu na malé a střední firmy.

Podle ministryně Schillerové je debata o růstu minimální mzdy v příštím roce na 18 tisíc korun, jak navrhuje ČSSD, mimo diskuzi. "Minimální mzda za naší vlády rostla, sama o sobě problémem není. Růst o 18,4 procenta je ale mimo debatu, pro malé a střední podniky by to představovalo problém," řekla Schillerová.

Na velké firmy by to podle ní zásadní vliv nemělo, je ale potřeba brát ohled i na ty menší. Zároveň se domnívá, že diskuze o růstu minimální mzdy by měla řešit už nová vláda, která vzejde z říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. Totéž si myslí i premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

Minimální mzda v Česku aktuálně dosahuje výše 15 200 korun, naposledy se zvyšovala v lednu o 600 korun. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová požaduje, aby v příštím roce vzrostla na 18 tisíc korun, což podporují i odbory.

​Na pondělním jednání se tématu věnovala i Tripartita, výsledek ale šéfa odborů Josefa Středulu neuspokojil. "Po dnešním jednání jsem nabyl dojmu, že někteří chtějí, aby ČR zůstala rájem levné práce. Na minimální mzdu se nelze dívat optikou, že lidé jsou jen položky v tabulce. A znova říkám, že minimální mzda nemůže být chudinskou dávkou," vyjádřil se.

​Schillerová na to konto uvedla, že růst minimální mzdy podporuje, ale ne v takové výši, jakou navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Není možné, aby lidé, kteří pracují na plný úvazek, počítali každou korunu. Proto chceme zaměstnancům státu přidat pevnou částku tři tisíce korun. Těm ostatním pomůžeme zvýšením minimální mzdy na 18 tisíc korun. Ta tlačí společně se zvýšením platů nahoru všechny mzdy a díky tomu si polepší všichni s příjmem do 35 tisíc korun," hájí svůj návrh Maláčová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Alena Schillerová

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz