Počasí

Expertka o letošní kruté zimě: Arktický vzduch může vpadnout i do Česka

Expertka o letošní kruté zimě: Arktický vzduch může vpadnout i do Česka
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Meteorologové zaznamenali, že se polární vír letos přibližuje k Evropě rychleji než obvykle. S největší pravděpodobností přinese dlouhou a tuhou zimu. Vpády arktického vzduchu nejsou vzácností ani v Česku, řekla TN.cz odbornice na počasí Dagmar Honsová a popsala, jak by zima v tuzemsku mohla probíhat.

Teploty hluboko pod nulou, a to déle než jen pár dní. Letošní zima má být oproti minulým rokům delší a extrémnější. Meteorologové to přisuzují polárnímu víru, který je tentokrát větší a rychle se blíží k Evropě.

S téměř stoprocentní jistotou ovlivní severní část starého kontinentu, vyloučit se ale nedají ani nepříjemné dopady na Česko.

"Současné východní výškové stratosférické proudění v okolí tropů a La Niňa dlouhodobě statisticky zvyšují šance, že během zimního období dojde k oteplení ve vysoké výšce v polární oblasti. Teplý vzduch sesedne dolů a vytlačí arktický vzduch i do středních zeměpisných šířek," vysvětlila pro TN.cz expertka na počasí Dagmar Honsová.

Související obsah

​Honsová podotýká, že o vpádu arktického vzduchu do Česka rozhodnou meteorologické faktory. "Aby k tomu ale došlo, musí být i příhodná synoptická situace – tedy vliv přízemních tlakových útvarů. Nicméně vpády arktického vzduchu během zimního období do střední Evropy nejsou tak výjimečné," uvedla.

České zimy jsou proměnlivé

Přesná předpověď zimního počasí pro českou kotlinu je podle Honsové nesmírně složitá, protože bývá značně proměnlivé. Třeba v únoru 2005 napadlo v Česku rekordní množství sněhu za předešlých 40 let.

"Zima 2005/2006 byla vůbec tou nejdelší a na sníh nejbohatší za posledních 60 let. Další zimu 2006/2007 byly všechny tři zimní měsíce teplotně nadprůměrné a průměrná teplota za zimní období prosinec až únor byla nejvyšší za posledních 85 let," pokračovala Honsová.

Související obsah

Zároveň upozornila, že předpoklad o letošních zimních měsících se ještě může několikrát změnit. "S časem se totiž čím dál více projevuje vliv nepřesností dat odhadu počátečních podmínek výpočtu i použitých rovnic meteorologického modelu a úspěšnost předpovědi počasí rychle klesá. Takže to, jaká byla zima, se přesně dozvíme až na jejím konci," uzavřela.

Podívejte se na reportáž TV Nova o předpovědi na letošní zimu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz