Zahraničí

Začalo Valné shromáždění OSN. Biden volá po spolupráci, vystoupí i Kulhánek

Začalo Valné shromáždění OSN. Biden volá po spolupráci, vystoupí i Kulhánek
Zdroj: TV Nova

V úterý začalo v americkém New Yorku Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN). Americký prezident Joe Biden na začátku projevu zdůraznil důležitost spolupráce mezi členskými státy. S projevem vystoupí také český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Valné shromáždění začalo v úterý projevy prezidentů USA a Brazílie. V následujících dnech budou vystupovat prezidenti, premiéři nebo ministři zahraničí členských zemí Organizace spojených národů, která má 193 členů. Českou republiku reprezentuje na shromáždění ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

"Česká republika přikládá OSN velký význam. Je to sice poněkud těžkopádná platforma, ale jako jediná má univerzální členství, takže je důležitá pro řešení celosvětových výzev – mezi ně dnes bezpochyby stále patří boj proti pandemii covidu-19 a následná obnova, dále také dodržování lidských práv, klimatická změna nebo situace v Afghánistánu," uvedl šéf české diplomacie.

Související obsah

​Generální tajemník OSN António Guterres v úterý ve svém projevu varoval před nastávající "největší kaskádou krizí v našich životech". Jeden z nejvyšších představitelů OSN také zkritizoval přístup mezinárodního společenství k pandemii covidu-19 nebo klimatickým změnám. "Svět se musí probudit. Jsme na pokraji propasti a jdeme špatným směrem," prohlásil Guterres

Americký prezident Joe Biden promlouval v sídle OSN poprvé od svého nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Vyzval především ke spolupráci mezi členskými státy a zmínil také odchod vojsk z Afghánistánu. "Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," nechal se slyšet Biden.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek během své týdenní cesty zavítá kromě New Yorku, sídla OSN, také do státu Massachusetts. V Bostonu se setká s guvernérem Charliem Bakerem a navštíví dvě firmy s českou stopou Thermo Fischer Scientific a Sotio. Navštíví také MIT (Massachusetts Institute of Technology) a setká se s úspěšnými Čechy, kteří zde působí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz