Zahraničí

České letadlo dělily od jiného jen metry. Podle úřadů pochybili dispečeři

České letadlo dělily od jiného jen metry. Podle úřadů pochybili dispečeři
Zdroj: Profimedia

Bulharské úřady po dvou letech dokončily vyšetřování incidentu, který v roce 2019 ohrozil letoun českého dopravce Smartwings. Ten nad Bulharskem od jiného stroje dělily jen metry. Za nebezpečné přiblížení letadel mohl podle vyšetřovatelů zaměstnanec tamního řízení letového provozu.

Boeing 737-800 české společnosti Smartwings byl v roce 2019 blízko tragické nehodě. Kvůli chybě bulharských řídících letového provozu se při vzletu z Varny ocitl nebezpečně blízko Airbusu A321 společnosti Thomas Cook Airlines, který mířil do Burgasu, informuje portál Zdopravy.cz.

Informace vychází z vyšetřovací zprávy, kterou zveřejnil bulharský úřad pro civilní letectví. Incident se stal 23. července 2019, kdy se k sobě nebezpečně přiblížilo letadlo Smartwings letící z Varny do francouzského Nantes s airbusem A321 společnosti Thomas Coook na letu z Londýna do Burgasu.

Související obsah

​Podle vyšetřovatelů se k sobě letadla přiblížila na 2,87 námořních mil horizontálně a zhruba 240 metrů vertikálně. Ke srážce letadel naštěstí nedošlo, jelikož v airbusu se aktivoval antikolizní systém a letoun přerušil přistávání a vystoupal do vyšší letové hladiny.

Ve zprávě dále stojí, že pokud by britský letoun nezměnil dráhu letu, tak mohlo dojít ke srážce obou strojů. Za nebezpečné přiblížení letadel mohl podle vyšetřovatelů zaměstnanec řízení letového provozu.

"Na základě hlášení posádky se společnost touto událostí zabývala v rámci interního šetření provozní bezpečnosti," uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz