Zahraničí

Legendární mem je na prodej. Matka slavné holčičky řekla, na co dá výtěžek

Legendární mem je na prodej. Matka slavné holčičky řekla, na co dá výtěžek
Zdroj: Profimedia

Chloe Clemová se před osmi lety stala internetovou senzací. Její matka natočila, jak reaguje na výlet do Disneylandu, který měl být překvapením. Od té doby se z fotografie jejího znepokojeného výrazu stal oblíbený mem. Matka dívky se teď rozhodla prodat originál, nabídky začínají v přepočtu na 339 000 korunách.

Chloe Clemová a její starší sestra jely jedno zářijové ráno roku 2013 autem s rodiči. Sestra Chloe si myslela, že ji vezou do školy jako každý den. Matka dívek pro ně ale měla překvapení a začala natáčet jejich reakci, když jim oznamovala, že skutečným cílem cesty je zábavní park Disneyland. Starší dívka začala brečet štěstím.

Dvouletá Chloe situaci zřejmě moc nechápala a zatvářila se do kamery značně znepokojeně. Fotografie jejího výrazu obletěla svět a rázem se z ní stal oblíbený mem (vtip, nejčastěji formou obrázku či videa, který se šíří po internetu). Lidé mem s Chloe používají, když chtějí nad něčím vyjádřit znepokojení či znechucení.

Související obsah

Matka dívky se teď rozhodla, že slávu své dcery zkusí zpeněžit, zjistila BBC. Fanouškům oblíbeného memu nabízí dražbu původního obrázku. Prodá ho formou NTF (non-fungible token). Tedy jako digitální dokument s certifikátem, který nelze zaměnit. V mnoha případech si autorské právo může ponechat vlastník díla a pokračovat ve výrobě kopií, ale pravý originál vlastní kupující.

A kolik takový mem stojí? Vyvolávací cena je 5 ethereum, což je druh kryptoměny. V přepočtu na české koruny je to aktuálně zhruba 339 000. Je ale velmi pravděpodobné, že rodina dostane od fanoušků za mem ještě více. Matka děvčete už teď ví, co by s penězi udělala. "Chloe je samé: ‘Chtěla bych koně, chtěla bych postavit park Walta Disneyho‘, ale já bych ji prostě jen ráda poslala na vysokou," popsala svoje plány.

Chloe o dražbě memu řekla, že je "docela v pohodě". V listopadu 2013 ji server Buzzfeed označil za "královnu a bohyni internetu." Po osmi letech slávy má 500 000 sledujících na instagramu a už se stihla objevit i v reklamě společnosti Google v Brazílii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz