Zpravodajství

Vybuchují sopky častěji? Odborník vysvětlil, jak to doopravdy je

Vybuchují sopky častěji? Odborník vysvětlil, jak to doopravdy je
Zdroj: Profimedia

V posledních měsících vybuchlo po celém světě několik sopek, ta poslední Kumbre Viecha na Kanárských ostrovech dokonce zapříčinila evakuaci tisíců lidí. Lidé se tak v poslední době vulkanologů ptají, zdali je tento jev normální. Odborník Petr Brož proto odpověděl, jak to doopravdy je.

Sopka Kumbre Viecha vybuchla na Kanárských ostrovech na konci minulého týdne a stále chrlí lávu. O své domovy už přišly stovky tamních obyvatel a tisíce se musely evakuovat. V srpnu se zase k životu probrala sicilská sopka Etna. 

Vulkanická aktivita se nevyhnula ani jiným částem světa. Na jaře znepokojila obyvatele Islandu erupce v údolí Geldingadalur. Krátce poté zase zasypal sopečný popel karibský ostrov Svatý Vincenc, a to kvůli aktivitě sopky La Soufrière. Všichny obyvatele z ohrožené oblasti kolem vulkánu na severu ostrova úřady vyzvaly k evakuaci. Nebezpečí hrozilo 16 tisícům lidí v okolí sopky. 

Související obsah

Mnohým by se tak mohlo zdát, že je vulkanická aktivita v posledních měsících na vzestupu. Podle geologa Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR tomu tak ale není. "To, že v poslední době čteme o erupcích sopek častěji, je dáno tím, že začala soptit trojice sopek, které jsou k nám relativně blízko a které jsou v našem prostoru zájmu. Vždyť kdo ví, že v lednu letošního roku bouchla so

p světka Ključevskaja na Kamčatce? Asi jen málokdo. Je to kvůli tomu, že k erupci došlo v podstatě neobydlené oblasti a příliš daleko od nás a do českého mediálního prostoru se tato událost ani nedostala. Vzdálenost hraje podstatnou roli," uvedl odborník na sociálních sítích.

Podle Brože hraje velkou roli také to, zda v okolí sopky žijí lidé, respektive jak je místo erupce dostupné. Dle jeho slov, pokud k výbuchu dojde daleko od civilizace, sociální sítě nenaplní úchvatné či děsivé fotografie a videa, a svět mimo vulkanologii se tak o erupci ani nedozví.

"Za rok dojde k 60 až 80 erupcím. Jelikož se některé erupce odehrají opakovaně na stejné sopce za jeden rok, těch aktivních sopek je ročně o trochu méně, něco mezi 50 a 70. To se ale bavíme o sopkách na souši. Na oceánském dně, v oblastech středooceánských hřbetů je sopečná činnost také velmi častá," dodal Brož.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz