Domácí

Dotace na energie může získat řada domácností. Předvolební tah, zní z opozice

Energetické šeky by mohlo od státu dostat až 900 tisíc domácností. Měly by jim pokrýt část rostoucích nákladů na energie. Opozice ale tenhle vládní plán kritizuje. Kabinet prý přichází s tímhle řešením pozdě a jedná se o předvolební tah.

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ve středečních Televizních novinách představil nový dotační program pro sociálně slabé a nízkopříjmové domácnosti. Ty budou moci během několika týdnů čerpat až polovinu z částky, o kterou se cena energií, tedy za topení a plyn, navýší. Opozice tento plán dva týdny před volbami označuje za populistický.

"Hlavně výsledkem populistické Babišovy vlády je, že se tady zdražují energie, a nejen to. Vláda dostatečně nevyjednává v Bruselu," myslí si poslanec Petr Fiala (SPOLU).

"Jako starosta vím, že jsou lidé na pokraji energonouze, že skutečně na ty energie nemají. Ale bavit se o tom, že budeme 15 až 20 % lidem platit, to není opravdu řešení," přidává se další poslanec Vítr Rakušan (PiRSTAN).

Související obsah

Naopak Havlíčkův nápad, jak nízkopříjmovým lidem pomoci za peníze ze státní kasy, kvitují jak komunisté, tak vládní partner ČSSD. "Je potřeba, aby to bylo lidem kompenzováno, než abychom postupovali jako státy, které se opozdily," tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Myšlenka je to hezká. Ministr ale musí zajistit, aby se šeky nezneužívaly," doplnila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Energetické šeky by podle ekonomů měly státní rozpočet stát asi 2,5 miliardy korun ročně. Ministr Havlíček, který tento dotační program řeší, odmítá, že by se jednalo o populistické gesto před blížícími se volbami.

"Tohle není populismus, ale naše povinnost. Pomoci takovým lidem a rodinám. Přicházíme s tím včas, ceny rostou nyní," hájí se Havlíček. Podobné energetické šeky zavádí vlády například v Itálii, Španělsku nebo Francii.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz