Ekonomika

Panika v Británii. Dochází benzín, před pumpami se tvoří dlouhé fronty

V Británii lidé panikaří. Tamním čerpacím stanicím totiž docházejí pohonné hmoty. Důvodem je především to, že v zemi chybí řidiči kamionů. Palivo tedy nemá kdo převážet. Podle ekonoma Štěpána Křečka tuto práci většinou dělali lidé z východní Evropy, kteří po brexitu a pandemii odešli.

Británii trápí nedostatek benzínu, informoval deník Daily Mirror. Tamní obyvatelé tedy začali panikařit a stojí obrovské fronty před benzínkami. Benzínky BP, Esso a Tesco zavírají své pobočky. Důvodem je především to, že v zemi chybí řidiči kamionů, kteří by mohli palivo převážet. Můžou za to přísnější pravidla pro přistěhovalce i pandemie koronaviru.

Mluvčí premiéra Borise Johnsona nyní ale apeluje na lidi, aby v panice nekupovali více benzínu než obvykle. "Lidé by měli kupovat benzín jako obvykle,“ řekl. Přiznal ale, že velká část britského průmyslu má v tuto chvíli problémy.

"Řidiči kamionů byli často z kontinentu, hlavně z východní Evropy, tam jsou zvyklí na nižší mzdy, po brexitu a pandemii tito lidé však odešli pryč a nedaří se je nahradit," přiblížil pro TN.cz ekonom Štěpán Křeček. Podobný problém navíc kvůli pandemii nastává už i v Česku. "My v Čechách už máme problém ve stavebnictví, ne všichni lidé, kteří v něm pracovali, se totiž vrátili a ve stavebnictví se i kvůli tomu zdražuje," doplnil ekonom Křeček s tím, že je v zájmu Česka lákat zaměstnance z kulturně blízkých zemí.

Související obsah

Problémy v Británii se týkají třeba také piva. Podle britských expertů i za toto může nedostatek řidičů kamionů. Oblíbené značky Carling a Coors v zemi dochází, protože je nemá do hospod kdo dovézt, napsal americký deník Washington Post. "Máme určité problémy s dodávkami,“ uvedl mluvčí řetězce hospod Wetherspoon. Některé bary nyní vyzývají své zákazníky, aby vyzkoušeli jiné značky.

Problémy se ale týkají i tamních restaurací. V McDonaldu na začátku srpna docházely milkshaky, v dalších dnech navíc můžou dojít bublinkové nápoje. "Řeší se skokové nárůsty cen zemního plynu, problémy to dělá třeba v chemické výrobě, to může ztížit například výrobu právě slazených nápojů s bublinkami," řekl Křeček.

V zemi momentálně chybí asi 100 tisíc řidičů. Kromě brexitu i pandemie někteří skončili i kvůli nízkým platům a přehnané časové náročnosti práce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz