Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Jak dopadnou volby? Agentury mají v několika věcech jasno

Jak dopadnou volby? Agentury mají v několika věcech jasno
Zdroj: Profimedia

Již za 14 dní bude rozhodnuto o novém složení Poslanecké sněmovny. V České republice tak momentálně vrcholí předvolební kampaň a průzkumy veřejného mínění odhadují, že bojovat se bude o každý hlas. Hlavním favoritem je podle všech agentur hnutí ANO, ale hrozí mu, že nebude mít s kým vládnout. Agentury se totiž také shodují, že kolem 5% hranice bude letos poměrně plno.

Volby do Poslanecké sněmovny se letos konají v pátek 8. a v sobotu 9. října. Předvolební průzkumy favorizují hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Hrozí mu ale tzv. Pyrrhovo vítězství. Dosud totiž hnutí vládlo s ČSSD, která balancuje na hranici pro vstup do Sněmovny. A kolem této 5% hranice se pohybuje více stran. Například KSČM, která po většinu volebního období držela menšinovou vládu s ANO a ČSSD u moci. Zajímavý bude také případně souboj o druhé místo mezi dvěma koalicemi, SPOLU a PIRSTAN.

Předvolební průzkumy od různých agentur se od sebe liší. Podívejte se, co předpovídají ty největší.

KANTAR

Zatím nejnovější průzkum v neděli 26. září zveřejnila agentura KANTAR. Průzkum předpokládá vítězství hnutí ANO, který by v září získalo 24,5 %. Poměrně těsně za ním je koalice SPOLU, kterou by podle agentury volilo 23 % lidí. Pro ANO jde o pokles o 2 procentní body oproti srpnu. Naopak koalice SPOLU o stejné množství posílila. Podle analytika společnosti Pavla Ranochy hnutí ANO odchází voliči nejčastěji k hnutí SPD a k ČSSD.

Na třetím místě je koalice PIRSTAN (20,5 %), které zůstává zhruba na stejném čísle (v srpnu 21 %) a na čtvrtém hnutí SPD (11,5 %), které posílilo o 1,5 procentního bodu. Přesně na 5% hranici je dle průzkumu KSČM, které zůstala beze změny. Další strany by se do Poslanecké sněmovny nedostaly. ČSSD ale zaznamenala posílení preferencí na 4,5 % ze srpnových 3,5 %. Naopak výraznější propad agentura hlásí u Přísahy, která měla ještě v srpnu 6 %.

Zdroj: TN.cz

SANEP

V září zveřejnila svůj předvolební průzkum také agentura SANEP. Podle ní by volby vyhrálo hnutí ANO s odstupem 5,7 % od druhé koalice SPOLU. Na třetím místě by byla koalice PIRSTAN. V klidu by se do Poslanecké sněmovny dostalo také hnutí SPD. Do poslední chvíle by se o svá místa naopak strachovali kandidáti ČSSD, KSČM a Přísahy, přičemž poslední jmenované hnutí je těsně pod potřebnou hranicí.

Zdroj: TN.CZ

​STEM

Jen o den starší průzkum je od agentury STEM, která předpovídá mnohem drtivější vítězství hnutí ANO. Kromě něj by se do Poslanecké sněmovny dostaly také koalice SPOLU a PIRSTAN, hnutí SPD a velice těsně také KSČM. Naopak mimo dolní komoru Parlamentu by podle STEM zůstala ČSSD a další strany.

Zdroj: TN.CZ

​MEDIAN

V září svůj průzkum zveřejnila také agentura MEDIAN. Ta stejně jako ostatní agentury očekává vítězství hnutí ANO. I na dalších pozicích se agentury s menšími rozdíly shodují. Vládní ČSSD je i podle Medianu mimo Sněmovnu.

Zdroj: TN.cz

CVVM

Trochu staršího data je poslední průzkum agentury CVVM, která data sbírala už v průběhu července. Tehdy byl souboj o první místo mnohem vyrovnanější. Lepších výsledků v létě podle CVVM dosahovala také KSČM a ČSSD.

Zdroj: TN.CZ

​IPSOS

Nejstarší průzkum pochází od agentury IPSOS, která se lidí ptala už v červnu. Její výsledky také potvrzují, že v létě byly první tři strany a koalice na podobné úrovni. ČSSD a KSČM nicméně podle agentury byly mimo Sněmovnu už tehdy.

Zdroj: TN.cz

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz