Domácí

Šok u doplatku za elektřinu. Rodina ze Šumperska má zaplatit skoro 270 tisíc

Velký šok zažila jedna rodina ze Šumperska, když otevřela obálku s fakturou za elektřinu. Za loňský rok jí ČEZ naúčtoval spotřebu více než 57 tisíc kilowatthodin a doplatek je tak téměř 270 tisíc korun. V domácnosti prý přitom všechno fungovalo jako obvykle. Rodina podala trestní oznámení, ČEZ ale trvá na zaplacení faktury a odstřihl dům od sítě.

Obyčejný žlutý domek na okraji vesnice nedaleko Šumperka. Spotřebu elektřiny za loňský rok měl jako malá továrna. Alespoň podle faktur. Celkem 269 tisíc korun, tolik činí nedoplatek po odečtení uhrazených záloh. "Jsme se tomu zasmáli, protože jsme ani nevěřili, že to ČEZ myslí vážně," řekl obyvatel domu.

Smích je ale velmi rychle přešel. ČEZ to totiž vážně myslel. O chybu ve výpočtu podle něj nejde. "My jsme to procházeli, vše funguje tak, jak má a ta elektřina skutečně odebrána byla," sdělil mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

Související obsah

Nejvíce prý paradoxně v letních měsících, kdy nebylo třeba topit. Podle rodiny je to nesmysl. Elektrická zařízení přijel zkontrolovat revizní technik. Když viděl spotřebu a fakturu, jen kroutil hlavou. "Buď, že je tady na to napojená celá vesnice, nebo že tady někdo napojil pěstírnu," vysvětlil obyvatel domu.

"Nedovedu si představit takový velký odběr. Chyba elektroměru to být může," myslí si revizní technik Milan Osladil.

Elektroměr se před rokem měnil. Rodina podala trestní oznámení. Případem se zabývá policie. "Kolegové na případu pracují a prověřují veškeré okolnosti," informovala policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

"Někdo tu elektřinu musí samozřejmě uhradit. V případě, že to šetří policie, tak uvidíme, jaké budou výsledky," uzavřel Gazdík.

Související obsah

Dům je teď sice odstřižen od sítě, pokud by se ale nechal znovu připojit, může se rodina připravit na zálohy 19,5 tisíce měsíčně. Automat je vypočítal podle výše nedoplatku.

ls, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz