Koronavirus

Jednodušší návrat z Francie nebo Španělska. Úřad upravil cestovatelský semafor

Jednodušší návrat z Francie nebo Španělska. Úřad upravil cestovatelský semafor
Zdroj: Getty Images

Francie, Španělsko, Nizozemsko a Monako se na cestovatelském semaforu v pondělí přesunuly do oranžové kategorie se středním rizikem nákazy koronavirem. Návrat do Česka z těchto zemí tak bude jednodušší. Tmavě červeně se naopak zbarvila Litva, kde se podle ministerstva zdravotnictví situace zhoršuje.

Pětidenní karanténa a PCR test už není nutný při návratu z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka. Čtveřice zemí se na českém cestovatelském semaforu přesunula z červené do oranžové kategorie. Při cestě z nich do Česka už stačí pouze antigenní test, a to buď předem, anebo do pěti dnů od příjezdu.

Uvolnění pravidel se nedotkne naočkovaných nebo těch, kteří covid-19 prodělali v uplynulých 180 dnech. Nadále jim stačí prokázat se svým certifikátem.

Antigenní test stačí už delší dobu také pro návrat ze Slovenska, Itálie, Portugalska, Dánska nebo Lucemburska.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

​V zelené kategorii s nízkým rizikem přenosu nákazy jsou Maďarsko, Polsko a Vatikán. "Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur nebo Tchaj-wan," upřesnilo ministerstvo zdravotnictví.

Související obsah

​Situace se podle resortu zhoršuje v Litvě, která spadla do velmi rizikové tmavě červené kategorie.

"Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do Česka vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci," uvedlo ministerstvo.

Zmíněný příjezdový formulář je nutné vyplnit při návratu z jakékoliv země, povinnost platí i pro naočkované a lidi se 180denní imunitou po prodělaném covidu.

Čechy trápí covidová opatření. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz