Domácí

Do Česka vtrhly virózy a s nimi chaos. Lidé je nerozeznají od covidu

Podzimní sezóna nachlazení a dalších virových onemocnění už začala i v Česku. Rostoucí počet lidí, které skolily různé virózy, vytváří chaos. Příznaky jsou totiž často k nerozeznání od covidu-19. Jediným způsobem, jak to s jistotou zjistit, tak zůstávají testy na koronavirus.

Ordinace praktických lékařů jsou opět pod náporem lidí s podzimními virózami. Počasí se pomalu zhoršuje a nachlazených přibývá.

Zatím se však nejedná o chřipku. Státní zdravotní ústav (SZÚ) zachytil především rhinoviry a respirační syncyciální virus (RSV). Ty většinou způsobují běžnou rýmu doprovázenou kašlem, přidat se mohou i jiné příznaky respiračních onemocnění. I proto je složité rozeznat obyčejnou virózu od covidu-19.

Podle SZÚ se situace nevymyká minulým rokům s výjimkou loňského, kdy Česko sužovala druhá koronavirová vlna. Pokles imunity třeba kvůli protiepidemickým opatřením nepředpokládá.

Virová onemocnění v Česku

Zdroj: Státní zdravotní ústav

​Praktičtí lékaři se v posledních týdnech starají především o nachlazené děti. Rodiče je nejspíš nechtějí zatěžovat testováním na covid, a tak s nimi raději navštěvují ordinace.

Související obsah

​"Je třeba si uvědomit, že rodiče v obavách z covidu-19 mohou častěji vyhledávat ambulantní pomoc i v případech, kdy byly děti dříve běžně umístěny do školy a školky i při symptomech respiračního infektu," uvedla Helena Jiřincová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění.

Virová onemocnění na severní polokouli

Zdroj: Světová zdravotnická organizace

​Nejnovější graf Světové zdravotnické organizace (WHO) ukazuje, že na severní polokouli už případů chřipky rychle přibývá. Je tak pravděpodobné, že se brzy začne šířit i v Česku. A odborníci varují, že letošní chřipková epidemie by mohla být extrémnější než v minulosti. Prý bude dokonce převládat nad koronavirem.

Někteří praktičtí lékaři už začali proti chřipce očkovat. Ministerstvo zdravotnictví objednalo přes milion vakcín. Lidé se mohou najednou nechat naočkovat jak proti covidu, tak proti chřipce. Zájem bývá mezi Čechy tradičně nízký.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz