Domácí

Veterináři nařídili stáhnout z trhu maso z divočáka, obsahuje nebezpečné olovo

Veterináři nařídili stáhnout z trhu maso z divočáka, obsahuje nebezpečné olovo
Zdroj: Státní veterinární správa

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu maso z divokých prasat obsahující vysoké množství olova. Balené zmrazené maso od zpracovatele z Plzeňského kraje prodával řetězec Makro, který ve spolupráci s veterináři už maso začalo stahovat z trhu.

Lidé, kteří mají maso doma, by jej rozhodně neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě, kde jej zakoupili. Veterinární inspektoři z Olomouckého kraje odebrali úřední vzorek v rámci monitoringu výskytu cizorodých látek v potravinách. 

"Laboratorní vyšetření detekovalo 96,9 mg/kg olova. Limit hodnocení zdravotního rizika 0,1 mg/kg byl výrazně překročen. Nebezpečí dlouhodobého příjmu olova je především v ovlivnění nervového systému, a to především u dětí," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Související obsah

Olovo se do těla zvěřiny dostává zpravidla prostřednictvím střel použitých při lovu. Veterináři každoročně vyšetřují více než 100 vzorků různých druhů lovné zvěře na obsah toxických chemických prvků, a to právě včetně olova. V loňském roce byla nadlimitní koncentrace olova zjištěna u jednoho vzorku masa kachny divoké, jednoho bažanta a tří prasat divokých.

"Pro omezení nadbytečného příjmu olova ze zvěřiny je důležité, aby místo vstřelu a jiné střelou poškozené tkáně byly posuzovány jako potenciálně kontaminované a byly důsledně odstraněny z opracovaného těla a tím byl snížen celkový příjem olova z konzumované zvěřiny," dodal Vorlíček.

Olovo je toxické a jeho větší konzumace výrazně ovlivňuje funkci ledvin. U dětí navíc olovo napadá centrální nervový systém a ovlivňuje tak jejich vývoj. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz