Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Důchod by měl být minimálně 10 tisíc, řekl Bartoš. Jenom peníze ale nestačí

Hostem dalšího bilančního rozhovoru byl tentokrát předseda Pirátů Ivan Bartoš, který je kandidátem na premiéra za koalici PIRSTAN. S moderátorkou Bárou Divišovou probrali předvolební kampaň i plány po volbách. Bartoš potvrdil, že spolupráce s hnutím ANO je vyloučená. Tématem debaty byla i epidemie covidu, kterou podle Bartoše vláda před volbami příliš neřeší a měla by se připravit na to, že se může opakovat situace z loňského podzimu.

Předvolební vysílání TV Nova pokračuje speciálními rozhovory s šéfy politických stran, které uspěly v minulých volbách. Do svátečního dílu si moderátorka Bára Divišová pozvala Ivana Bartoše, který je předsedou České pirátské strany a kandidátem na premiéra za koalici PIRSTAN.

Hned na začátku se téma debaty stočilo ke koronaviru a aktuální epidemické situaci. "Vláda by se měla připravit na to, že může být prudký nárůst případů. Proočkovanost není vysoká, situaci bych nepodceňoval," řekl předseda Pirátů. Kampaň na podporu očkování je podle něj neviditelná, což považuje za chybu. 

Boj o Sněmovnu

"Nelitoval jsem toho, že jsem se rozhodl kandidovat v Ústeckém kraji, ani minutu," stojí si za svým rozhodnutím Bartoš. "Je to kraj, o který dlouhodobě politici neměli zájem. Jsem rád, že i díky mé kandidatuře se o tom mluví," dodal. Ústecký kraj si podle něj pozornost zaslouží.

Související obsah

​Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něj nemá žádný program, ale šíří strach. "Strašit lidi neexistujícím nebezpečím je hrozné," řekl s tím, že Piráti brát lidem byty a domy nechtějí. "Snažíme se ty hoaxy elegantně vyvracet," doplnil.

Koalice má podle něj dva lídry, obě strany jsou plnohodnotné. "Naše role jsou stejné a ty věci děláme spolu," vyjádřil se o spolupráci s Vítem Rakušanem (STAN).

Plány po volbách

"Věřím, že demokratická opozice bude mít po volbách ve Sněmovně většinu a státní rozpočet upraví," řekl Bartoš k návrhu rozpočtu z pera současné ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). "Republika musí začít být víc efektivní a řešit výdajovou stránku rozpočtu. Řešením může být digitalizace řady odvětví," prozradil.

Již dříve Bartoš prozradil, s kým nepřipadá v úvahu jednání po volbách. "Povolební spolupráce z našeho pohledu není možná ve vládě či podpora takové vlády se stranami, které mají problémy se střetem zájmů, jejichž politika nevede k demokracii. Jednoduše je to ANO, KSČM a SPD," řekl.

Související obsah

​"Máme to odhlasováno v rámci obou stran," potvrdil předseda Pirátů v bilančním rozhovoru. Věří, že ani koalice SPOLU by po volbách nezahájila jednání s hnutím ANO o spolupráci.

Jednou z priorit je důchodová reforma. Cestou podle Bartoše není jednorázová výplata peněz, kterou "stejně sežere inflace". Podle něj musíme jít cestou valorizačního pilíře. "Je zásadní stanovit minimální důchod, který by měl být 10 tisíc a měli bychom směřovat k nějakým 19 tisícům dále. Měli bychom mít pilíř, kde si lidé budou moci sami spořit. Jsou tu i další aspekty, jako je dostupné bydlení pro seniory. Možnost, aby výhodně pracovali, pokud chtějí. Dostupnost zdravotní péče, cena energií. To není jen o tom, že někomu dáte peníze," vysvětlil Ivan Bartoš.

Velkou roli hraje i struktura ekonomiky. Aby lidé mohli mít dobré důchody v budoucnu, musí mít lepší práci za lepší peníze. Česko by se podle Bartoše mělo transformovat z montovny na mozkovnu.

Související obsah

Bilanční rozhovory s šéfy parlamentních stran můžete sledovat na TN Live vždy v úterý a ve čtvrtek od 16 hodin. Prvním hostem pořadu byl v úterý 7. září Vít Rakušan (PIRSTAN), předseda Starostů a nezávislých (STAN). Dalším hostem byla ve čtvrtek 9. září Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), předsedkyně TOP 09 a v úterý 14. září do studia dorazil Marián Jurečka (SPOLU), předseda (KDU-ČSL).

​V úterý 21. září s Bárou Divišovou diskutoval předseda KSČM Vojtěch Filip, ve čtvrtek 23. září ho ve křesle vystřídal předseda SPD Tomio Okamura. Ve čtvrtek 30. září vám přineseme rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou (SPOLU) a v pondělí 4. října proběhne závěrečná debata s předsedou hnutí ANO a současným premiérem Andrejem Babišem.

"Do diskuze byly pozvány jen takové strany, které se dostaly do PS PČR v roce 2017. A ty pak řadíme vzestupně podle počtu mandátů, které tehdy získaly," vysvětlil Kamil Houska, ředitel sekce zpravodajství a publicistiky TV Nova. Podrobný přehled termínů naleznete v tomto článku

To nejdůležitější, co padlo v rozhovoru, shrnuly Televizní noviny v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Důležité Události

Píše se na Deník.cz