Domácí

Páchají zločiny, aby mohli za mříže. Přibývá lidí, kteří chtějí zimu strávit ve vězení

Policie a vězeňská služba zaznamenaly rostoucí snahu některých lidí dostat se za každou cenu do vězení. Zejména recidivisté páchají často nelogické zločiny jen proto, aby zimu strávili v teple vězeňských cel, měli zajištěnou pravidelnou stravu a další výhody. Jeden vězeň vyjde daňové poplatníky na 1750 korun za den. V Česku je aktuálně ve vězení kolem 19 tisíc lidí.

Čerstvý případ z Českolipska je přímo ukázkový. Muž přepadl hostinského v restauraci Skleník v Kamenickém Šenově. "Oznámil mi, že mě přepadne, zmlátí a klidně i zabije, že se chce dostat do vězení," svěřil se televizi Nova provozovatel restaurace David Kovačič.

Sedmi lidem se ho podařilo zpacifikovat. Muž skončil na záchytce a pak na svobodě. Tím ale jeho pokus dostat se na zimu za mříže neskončil. Vešel do prodejny tabáku v České Lípě s injekční stříkačkou v ruce.

"Řekl, že mě bodne, nakazí, ať mu dám peníze. V tu chvíli jsem ustupovala na druhou stranu pultu, že mu žádný peníze nedám, že je tady kamera. Dvakrát jsem zavolala o pomoc, lidi nereagovali venku," popsala napadená prodavačka děsivý incident.

Související obsah

​"Pořád chtěl peníze, pořád zdůrazňoval, že se chce vrátit zpátky do vězení. Upozorňoval mě, že pokud nezavolám policajty, že se vrátí a opravdu mě bodne tou injekční stříkačkou. Že na ně teda čeká na nádraží a odešel," dodala.

"Po prodavačce se dožadoval vydání peněz, při tom držel v ruce injekční stříkačku a hrozil jí, že ji nakazí žloutenkou v případě, že ho neuposlechne. Podezřelého muže naše hlídka zadržela přímo na autobusovém nádraží," potvrdila mluvčí policie Ivana Baláková.

Přání se mu tak nejspíš splní. Je ve vazbě a za loupež a vydírání mu hrozí deset let vězení. Navlas podobný případ se odehrál i na ostravské čerpací stanici, kde muž kradl sladkosti. Lidi, kteří ho zkoušeli zadržet, také ohrožoval stříkačkou.

Související obsah

​"Oficiální statistiky k tomu neexistují, proč nastupují zrovna rádi na podzim, ale přichází zima a pokud mají nařízený výkon trestu, tak raději budou trávit ten čas ve vězení v zimě než v létě nebo na jaře," vyjádřila se mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová.

Podle vězeňské služby se do vězení chtějí dostat většinou ti, kteří už tam někdy byli. Dostávají jídlo třikrát denně, na teplou koupel mají nárok dvakrát týdně, pokud pracují, tak i každý den. K tomu dostávají kapesné sto korun na měsíc.

"Co se týká výdajů, tak je to téměř 1750 korun na den za osobu," prozradila Prunerová. Měsíčně je to přes 52 tisíc korun. Při 19 tisících vězňů v Česku už jsme měsíčně na jedné miliardě korun. Pokud vězeň pracuje, je schopný státu uhradit z měsíčního příjmu pouhý den svého pobytu za mřížemi.

Další větší vlnu nástupů vězňů očekává vězeňská služba po skončení vánočních a novoročních svátků.

Proč někteří lidé raději volí vězení místo ubytovny? Odpověděl psycholog:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz