Domácí

Téměř každé druhé umělecké dílo je padělek. Někdy to nepoznají ani odborníci

Více než stovku padělaných uměleckých děl světoznámých malířů shromáždila Galerie moderního umění v Hradci Králové. Falza malířů Kupky, Zrzavého nebo Lady jsou k nerozeznání od originálů. Soubor vystavených děl má návštěvníkům pomoci se v problematice lépe orientovat. Podle odborníků jsou na trhu čtyři díla z deseti kopie nebo padělky.

Co do počtu padělků je to jedna z největších výstav. Je jich tam více než stovka, a přestože to jsou kopie a falza, jejich hodnota je minimálně 200 milionů. Kdyby se prodaly v aukcích, dohromady by za ně milovníci umění zaplatili prý klidně půl miliardy.

"Dejme tomu, že si tamhle necháte vyrobit falzum od Joži Úprky, za to třeba zaplatíte 10 tisíc korun a pak to prodáte za dva miliony," vysvětluje právník František Vyskočil. V galerii je například osm obrazů Jana Zrzavého, hned pět z nich jsou padělky. A ty jsou prý natolik zdařilé, že je odhalily až odborné expertízy.

"Mají nastudováné ty techniky, vědí, které barvy autor používal," upozorňuje odbornice na padělaná díla Petra Příkazská. "Jsou i falza, která nepoznají ani odborníci na toho daného autora," doplňuje Vyskočil.

Související obsah

​Když milovník umění podvodníkovi naletí, je pak těžké si to přiznat. Dokonce není výjimečné, že majitel ani pravdu slyšet nechce a expertízu odmítne.

"Máme tu třeba tři stejné obrazy Joži Úprky, jeden je kopie, ale o zbylých dvou galerie tvrdí, že to jsou originály," sdělil televizi Nova ředitel galerie František Zachoval.

Trh s padělky je sofistikovanou chobotnicí. Kromě autorů a zprostředkovatelů prodeje musí fungovat i dokonalé krytí v podobě falešných znaleckých posudků. Všeobecně se odhaduje, že na trhu s uměleckými díly je 30 až 50 procent padělků.

Související obsah

​"Větší skeptici mluví o 70 a více procentech, u některých autorů se výskyt falz téměř blíží úplné jistotě," osvětluje problematiku Příkazská. Padělateli jsou hlavně zneuznaní umělci, kteří mají sice talent, ale u odborníků neprorazili. S dokazováním je to ale složité a spravedlnost je dostihne jen výjimečně.

"Zůstávají v anonymitě, protože i ti, kteří jsou pak odsouzeni si tyto zdroje tají," uvedl Vyskočil. Dokonce není výjimkou, že už odhalená falza se na trhu znovu objevují. Pokud tak chcete mít jistotu, že máte doma originál, nikdy nenakupujte přes internet a dílo si nechte prověřit sami.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz