Zahraničí

V Dubaji odstartovala výstava Expo, očekávají se miliony návštěvníků

Velkolepým ceremoniálem odstartovalo, podobně jako olympiáda, o rok odložené dubajské EXPO. Veletrh se vůbec poprvé koná v arabské zemi a od začátku pandemie covidu-19 jde o největší mezinárodní událost. Zúčastnit se jí má v následujících měsících několik desítek milionů lidí.

Velkolepá show, doprovázená dechberoucími světelnými efekty, strhující hudbou a uměleckými vystoupení. Skleněný dóm v Dubaji poprvé zaplnili diváci. Město bude po dobu šesti měsíců centrem světových inovací a kultury.

"Dnes se celý svět spojuje na území Spojených arabských emirátů. Dnes jsme svědky nového začátku, kdy startujeme s požehnáním od boha Expo 2020 v Dubaji. Ať nám bůh přinese úspěch,“ řekl dubajský korunní princ Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Expa se účastní rekordní počet národů a nevídané je i velikostí. Spojené arabské emiráty investovaly do veletrhu přes 150 miliard korun. Celý areál vznikal od nuly a před pár lety byla na místě pouze poušť.

Související obsah

​"Dnes se spojuje 192 národů, z nichž bude každý reprezentovaný ve svém vlastním pavilonu. Poprvé během sto sedmdesátileté historie Expa,“ nechal se slyšet ministr tolerance Spojených arabských emirátů Nahayan bin Mubarak Al.

Svůj pavilon má v Dubaji také Česká republika. Stálá expozice obsahuje 17 exponátů a největším lákadlem má být zařízení, které vytváří vodu ze vzduchu za pomoci solární energie. Pořadatelé doufají, že i přes trvající koronavirovou pandemii, zavítá do Emirátů až 25 milionů turistů a investorů z celého světa.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz