Ekonomika

Dražší hypotéky, ale levnější zboží. Jak vyšší úrokové sazby ovlivní život Čechů

Silnější koruna, dražší úvěry a hypotéky, ale levnější zahraniční zboží. Takové budou podle ekonomů dopady zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Ta se snaží tímto krokem bojovat proti rychlejšímu zdražování. Jenže do problémů to může dostat české vývozce.

Česká národní banka chce tlumit přehřátou ekonomiku a brzdit růst spotřebitelských cen. Má na to prakticky jediný nástroj, zvyšování úrokových sazeb. "Ta naše inflace už není tažená jen vnějšími vlivy, ale také těmi domácími podmínkami, tím jak ty firmy, domácnosti, stát reagují na tento vývoj," popsal situaci guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Už v srpnu inflace vyskočila nejvýš za posledních 13 let. A centrální bankéři se netajili tím, že zasáhnou. Ve čtvrtek nečekaně zvýšili sazby o tři čtvrtě procentního bodu. "Můžeme se dočkat, že ještě do konce roku bude pokračovat ve zvyšování sazeb, stejně tak v roce příštím," řekl k budoucímu vývoji ekonom David Marek.

Hypotéky a úvěry

Vyšší úrokové sazby zdraží podle ekonomů hypotéky a úvěry. "Hypotéky byly dlouhodobě velmi levné, což vedlo k tomu, že ceny nemovitostí výrazně vyskočily," vysvětlil ekonom Vladimír Pikora.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy si spousta českých firem bere provozní úvěry na to, aby mohla vyrábět. "Pro spoustu českých firem to znamená výrazně vyšší náklady," uvedl Prouza.

Související obsah

Guvernér centrální banky tvrdí, že zdražovat se kvůli tomu nebude. "Naprostá většina podniků si nemůže dovolit zvýšit své ceny, tak jak se jim zrovna zlíbí, nebo když vzroste nějaký náklad," uvedl Rusnok.

Vývoj kurzu koruny

Po zvýšení úrokových sazeb obvykle následuje zpevnění koruny. Česká měna ve čtvrtek okamžitě zareagovala, z dlouhodobého hlediska to podle ekonomů ale velký vliv mít nebude.

"K posílení koruny dochází, kdy je velmi silná zahraniční poptávka při oživení globální ekonomiky po pandemii, takže posílení kurzu koruny se vůbec neprojeví," uvedl ekonom David Marek.

Export a dovoz ze zahraničí

Pokud bude koruna posilovat může to být problém pro české vývozce. "Pro exportéry představuje silná koruna problém, protože za své zboží dostávají stále méně a méně," vysvětlil ekonom Tomáš Pikora. Podle ekonoma Davida Marka je to trochu nevýhodné pro exportní firmy, protože český vývoz není tak konkurenceschopný. 

Související obsah

Naopak silná koruna by mohla zlevnit dovážené zboží. "Pokud si cokoliv dovážíme ze zahraničí, tak je to dobrá zpráva, mělo by se to časem promítnout i v obchodech třeba u spotřebního zboží," zhodnotil situaci Prouza.

Česká národní banka nevylučuje další zásahy. Případné další zvyšování úrokových sazeb bude podle Jiřího Rusnoka záležet na podzimní prognóze, tu by měla mít bankovní rada k dispozici na začátku listopadu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz