Důchodový věk

Méně námahy a nebezpečí. Práce v důchodu je skvělá, vyplynulo z výzkumů

Méně námahy a nebezpečí. Práce v důchodu je skvělá, vyplynulo z výzkumů
Zdroj: Profimedia

Lepší podmínky, kontrola nad pracovní dobou, méně námahy a nebezpečí. To všechno vyzdvihovali pracovníci starší šedesáti let, kteří se zapojili do dvou studií Stockholmské univerzity. Výsledky ukázaly, že jak lidé stárnou, jsou v práci mnohem spokojenější než dřív.

Stockholmští vědci se zaměřili na kvalitu života pracujících lidí starších šedesáti let, kteří už dosáhli důchodového věku. Výsledky jsou překvapivě pozitivní. Šedesátníci uváděli, že se jejich pracovní podmínky zlepšují. Postupně mají větší kontrolu nad svou pracovní dobou, jejich zaměstnání se stává méně nebezpečné a namáhavé.

Švédští šedesátníci si nepochvalovali pouze menší námahu, ale shodovali se, že jejich práce je uspokojivější a více odměňující než dřív. Čím to, že byli tak moc spokojení? Jedním z důvodů bylo pobírání starobního důchodu. Jistý příjem jim dovolil najít si práci, u které se nemusí tolik ohlížet na výdělek, ale můžou se soustředit spíše na to, co by je opravdu bavilo dělat.

Související obsah

Spokojenost ale měla i další důvody. "Zlepšení psychosociálních pracovních podmínek a spokojenost s prací bylo způsobeno zkrácením pracovní doby a přechodem na nové role, jako je samostatná výdělečná činnost nebo dočasná práce," uvedli autoři výzkumů Loretta Plattsová a Lawrence Sacco, kteří působí na katedře psychologie Stockholmské univerzity.

Finanční zabezpečení

První výzkum ukázal, že starší pracovníci s nárokem na starobní důchod mají při získávání práce silnou vyjednávací pozici. "Mají finanční jistotu, která jim umožňuje, aby si hledali kvalitnější práci podle svých zájmů," uvedl Lawrence Sacco.

Z rozhovorů s pracovníky ve věku 65 až 75 let vyplynulo, že svoje zaměstnání považují za naplňující. I přesto, že je práce bavila, dokázali si od ní udržet určitý odstup. Omezili pracovní hodiny tak, aby jim zůstal čas na další činnosti. Zkrácená pracovní doba měla pro starší pracovníky další benefity, měli například více času na odpočinek a zotavení po práci a dokázali se vyhnout nechtěným povinnostem.

Podle Loretty Plattsové měli pracující důchodci výrazný vztah ke svému zaměstnání. "Ačkoliv si své práce vážili, dávali si pozor, aby se uchránili před jejími stinnými stránkami," řekla k výzkumu Plattsová s tím, že se starším pracovníkům dobře dařilo vyvažovat pracovní a soukromý život.

Související obsah

Vše opět souvisí s jistotou starobního důchodu. "Práce je pro ně pouze možností. Ukázalo se, že v důchodu pracují mnohdy lidé, kteří pracují sami na sebe, nebo mají smlouvy na určitý počet hodin," vysvětlila Plattsová. Důchodci podle ní mohli jednoduše přestat pracovat, pokud už by se jim práce už nelíbila, ale zároveň v ní mohli ještě chvíli pokračovat, protože je ještě pořád baví pracovat.

Švédští vědci studovali přibližně 2 000 švédských pracovníků, kterým bylo přes šedesát let. Informace od nich získávali pomocí dotazníků v letech 2006 až 2018. Vedli také rozhovory s 25 pracujícími důchodci z různých švédských regionů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz