Domácí

Pracovní doba Čechů je jedna z nejdelších v EU. Děláme i hodně přesčasů

Češi patří k nejpracovitějším národům v Evropské unii. Podle nejnovějších dat Eurostatu týdně stráví v práci v průměru přes 41 hodin. Evropský průměr je 37 hodin. Nejvíc času v práci podle dat Eurostatu stráví Řekové nebo Rakušané. Nejméně naopak Dánové.

Češi buď svou práci milují, nebo zadané úkoly nestíhají tak rychle jako třeba Němci. Podle odborníků průměrně každý Čech v zaměstnání týdně stráví až o dvě a půl hodiny víc, než by musel.

V anketě TV Nova se lidé shodovali, že v práci tráví víc času, než by museli. Důvody byly různé. Někteří proto, že jsou živnostníci a pracují pořád, jiní zase dělali přesčasy, například ve školství.

"Češi pracují daleko více než třeba Němci, protože ta pracovní doba tady je delší než v Německu. Zaměstnavatelé jsou na Čechy náročnější," vysvětlil pro TV Nova ekonom Lukáš Kovanda. Podle ekonoma Štěpána Křečka jsou sice Češi v práci delší dobu, ale jejich produktivita není úplně nejvyšší.

Související obsah

Nejvíc hodin v práci stráví Řekové, jenže podle odborníků se většinu času poflakují a práce příliš neodvedou. Češi se prý oproti jiným národům v práci zdržují i kvůli řadě výhod. "Nabízíme širokou škálu benefitů ve formě občerstvení na pracovišti v podobě vitamínového dopingu," vysvětlila jeden z důvodů personalistka Michaela Hemelíková.

Naopak home office se s odstupem času ukazuje jako zabiják produktivity. A to i přesto, že v začátcích na něm většina zaměstnanců odvedla daleko víc práce. "Tím jak plynul den za dnem, tak lidé zpohodlněli a produktivita šla dolů, práce na home officu není rovnocenná práci na pracovišti," popsal Křeček.

Související obsah

Nejpracovitějším národem na světě jsou ale dlouhodobě Japonci. Nejen, že v práci stráví nejvíc času, ale navíc ho dokážou efektivně využít. "Většinou pracujeme od rána do zhruba tří odpoledne, pak jedeme na pár hodin domů, kde se trochu prospíme a pak zase zpátky do práce," řekl o běžném pracovním dni v Japonsku tamní zaměstnanec Yoshi.

Jenže právě kvůli takovému vražednému pracovnímu procesu Japonci usínají, kde můžou, a dokonce mají dovolené šlofíky přímo na pracovišti.

cej, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz