Zajímavosti

Čeští horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, se dočkali. Vracejí se domů

Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvízli na hoře Rakapoši v Pákistánu. Na twitteru to v neděli oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

"Dva čeští horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, se po obtížném vyjednávání vrací domů. Díky moc kolegům za výbornou diplomatickou práci. Chtěl bych poděkovat také pákistánské straně za vstřícnost a zároveň zdůraznit, že i v zahraničí nese každý odpovědnost za své jednání," oznámil ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

Jestli Češi museli za propuštění platit, šéf diplomacie neupřesnil. Právě kvůli nezaplacené záchraně horolezce v Pákistánu místní úřady zadržovaly. Pojišťovna Uniqa jim odmítla poskytnout peněžitou pomoc, protože horolezci Jakub Vlček a Petr Macek podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění.

Související obsah

​​"Zdolávali horu v oblasti, která je ze strany ministerstva zahraničí nedoporučená pro cestování českých občanů, a kromě toho porušili lokální pravidla nutná pro uskutečnění výstupu na tuto horu. Obě tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění. Na ně jsme upozorňovali od začátku," napsala za pojišťovnu Eva Svobodová.

Čeští horolezci měli za záchranu zaplatit v přepočtu zhruba půl milionu korun. Dostat muže pryč z hor stálo záchranáře hodně sil. Vrtulníky zhruba desetkrát letěly do vysoké nadmořské výšky. Hora Rakapoši je se svými 7788 metry nad mořem 27. nejvyšší horou na světě, horolezci uvázli ve v nadmořské výšce 6900 metrů.

Podívejte se na reportáž k záchraně českých horolezců:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz