Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Někteří poslanci ve Sněmovně končí. Řada z nich už začala pracovat

Do nové Sněmovny se neprobojovala zhruba polovina současných poslanců. Pro velkou část z nich byl konec překvapením a teď řeší, co dál. Někteří však mají jasno. A s přechodem od politiky k běžné práci začali hned po volbách.

Po čtyřech letech v poslaneckých lavicích zpátky ke strojům. S trochou nadsázky by se tak dal popsat osud řady pirátských poslanců. V případě Lukáše Bartoně to ale platí téměř doslovně. "Plánuji návrat na strojní fakultu, kde jsem působil jako vědecký pracovník předtím, než jsem byl zvolen. Teď mě čeká nelehký úkol doučit se to, co se za čtyři roky stalo v oblasti vědy a výzkumu," sdělil Bartoň.

Technika zřejmě bude živit i další Piráty. "Zase se vracím do oboru IT. Mám neplacené volno pouze do 20. října. Takže předpokládám, že od následujícího týdne zas budu v plném pracovním procesu. Už v pondělí jsem se setkal se svým šéfem," řekl Lukáš Černohorský (Piráti).

Související obsah

"Působil jsem v informačních technologiích jako manažer velkých IT projektů. Uvidíme, kam mě situace zavede. Dejme tomu čas," přidal se Jan Lipavský (Piráti).

Zatím nikam nespěchá ani končící komunistický poslanec Jiří Dolejš. "Určitě si vezmu několik měsíců na rozmyšlenou. Jsem ekonom, ale pochopitelně za ta léta jsem nasbíral i jiné zkušenosti, takže se ukáže," vysvětlil Dolejš.

To naopak Vojtěch Filip, který končí nejen v Poslanecké sněmovně, ale i jako šéf komunistů, se na novou kariéru vrhl téměř okamžitě. "Budu pracovat ve své advokátní kanceláři. Mám nějaké jednání u notáře pro jednu klientku, takže jsem se hned zapojil," popsal Filip.

Není ale jediný, kdo se z politiky přesune do právnického prostředí. "Budu chtít uplatnit své znalosti z práva. Chci se také intenzivněji věnovat doktorandskému studiu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy," uvedl Jan Chvojka (ČSSD).

Související obsah

Jsou ale i tací, kteří si novou práci nehledají. "Budu mít víc času na starostování, na město Náchod. Na to se těším nesmírně," doplnil Jan Birke (ČSSD).

Minimálně dva poslanecké úkoly ale končící politiky ještě čekají. Musí totiž vyklidit své kanceláře a vrátit klíče od služebního bytu.

V Poslanecké sněmovně jsou však také nováčci. V reportáži se dozvíte, co od nových funkcí očekávají Matěj Ondřej Havel z koalice SPOLU, Lucie Potůčková z koalice PIRSTAN a lékař Vladimír Zlínský z SPD, a jaké jsou jejich vize:

Lucie Hlubučková, Filip Pultar, ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz