Domácí

Hrad chystá udílení vyznamenání. Zda je předá prezident, zatím není jasné

Pražský hrad se připravuje na udílení státních vyznamenání. To má proběhnout tradičně 28. října v prostorách Vladislavského sálu. Situaci ale komplikuje hospitalizace prezidenta. Není tak zatím jasné, jak bude slavnostní večer vypadat. Může se stát, že vyznamenání bude předávat například hradní kancléř, nebo ministerský předseda.

Minulý rok se kvůli pandemii ocenění nepředávala. Řádů a medailí by tak letos mělo být propůjčeno víc. Hrad už seznam má, je ale tajný, a dokonce se ani neví, kolik osobností je dostane. Vzhledem k tomu, že je prezident Miloš Zeman v nemocnici a může tam být i 28. října, nabízí se několik možných scénářů.

Pokud se Miloš Zeman uzdraví, může vyznamenání sám předat. Vzhledem k tomu, že Hrad stav prezidenta tají, ale nelze říct, jak pravděpodobná tahle varianta je. "Pokud jde o předávání vyznamenání, ta nemusí být předávána osobně. Důležité je, že to rozhodnutí učinil prezident republiky, že ho učinil třeba před svědky," vysvětlil ústavní právník Jan Wintr.

Související obsah

Zastoupit prezidenta Zemana v úloze předávajícího může prakticky každý, koho prezident pověří. Důležité jsou podpisy prezidenta a předsedy vlády. "Ty diplomy musí podepsat prezident, ale předat je může kdokoliv," doplnil bývalý ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt.

Pravomoc na ústavní rozhodnutí na kancléře přejít nemůže. "Ústavně kancléř nemůže vykonávat nic, lid si zvolil za prezidenta Miloše Zemana, a ne pana Mynáře. Všechny pravomoci musí prezident vykonávat osobně a musí být dostatečně zřetelné, že je vykonává on, a ne úředník z kanceláře prezidenta republiky," tvrdí Wintr.

Podle šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše byli všichni laureáti na státní vyznamenání již osloveni. "Jména budou zveřejněna 28. října večer," řekl Kruliš.

"28. října rozhodně nemůžeme čekat, že by vyznamenání předával sám prezident. Bylo nám sděleno, že bude v nemocnici nejméně tři týdny. Myslím si, že to bude buď kancléř Mynář, nebo Andrej Babiš," uzavřel politolog Jiří Pehe.

Související obsah

Podle informací TV Nova by mezi oceněné měli patřit například zesnulá praporčice Michaela Tichá, která zemřela při pádu vrtulníku na Sinaji, velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun nebo velitel jednotky Vojenské policie KAMBA, který pomáhal s evakuací z Kábulu. Mezi vyznamenanými má být například tragicky zesnulý většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner nebo náčelník vojenské policie Miroslav Murček.

Aktuální informace ke stavu prezidenta shrnula reportérka TV Nova Lucie Hlubučková v úterních Televizních novinách, podívejte se na záznam:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz